Club 10 Mile Time Trial - 19 June 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 19 Jun
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Enter by: 
On the line
Weather: 
Sunny, 18 °C, W 16 mph, 1012 hPa, Rising
Winner: 
Paul Lasenby
Winning Time: 
22:14

 

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 42 Paul Lasenby High Wycombe CC 22:14 27.0 43.4  
2= 39 Mark Baxter (J) West Drayton MTB Club 22:29 26.7 42.9  
2= 13 Chris Heape Maidenhead & District CC 22:29 26.7 42.9 4:25+
4 41 Neil Cooper awcycles.co.uk 22:33 26.6 42.8  
5 20 Kevin Holloway High Wycombe CC 22:40 26.5 42.6 3:38+
6 22 Pete Wager VC Meudon 23:03 26.0 41.9  
7 23 Chris Starling High Wycombe CC 23:04 26.0 41.9  
8 9 Julian Fairley Eton Tri Squad 23:05 26.0 41.8 2:49+
9 38 Nick Calkin High Wycombe CC 23:07 26.0 41.8 3:23+
10 35 J Sullivan Middlesex RC 23:50 25.2 40.5 2:28+
11 11 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 24:12 24.8 39.9 3:34+
12 12 Shea Hindman Maidenhead & District CC 24:13 24.8 39.9  
13 30 Paul Stonell Thames Velo 24:17 24.7 39.8  
14 36 Alex Scott Thames Valley Tri 24:32 24.5 39.4  
15 34 Richard Davies High Wycombe CC 24:45 24.2 39.0  
16 15 Simon Greenland Maidenhead & District CC 25:13 23.8 38.3 3:25+
17= 19 Joe Holloway (J) High Wycombe CC 25:18 23.7 38.2  
17= 26 Stewart King High Wycombe CC 25:18 23.7 38.2 1:36+
19= 8 Barrie Higgins Maidenhead & District CC 25:26 23.6 38.0  
19= 4 Richard Meaden Come & Try It 25:26 23.6 38.0  
21 7 Bob Lambert High Wycombe CC 25:29 23.5 37.9 5:01+
22 40 Paul Cooper Reading CC 25:31 23.5 37.8 2:54+
23 21 Paul Hartigan Maidenhead & District CC 25:32 23.5 37.8 0:46+
24 2 Adrian Feek Team Quest 25:48 23.3 37.4 0:18-
25 6 Nigel Cairns Maidenhead & District CC 25:52 23.2 37.3  
26 29 Andy Stearn Thames Valley Tri 25:54 23.2 37.3 0:12+
27 33 Jorj James Brighton Mitre CC 26:01 23.1 37.1 0:07-
28 32 K Marshall Reading CC 26:20 22.8 36.7  
29 16 Andrew Payne Maidenhead & District CC 26:52 22.3 35.9 0:02+
30 24 Tracy Jaquest (W) High Wycombe CC 26:58 22.2 35.8  
31 17 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 27:05 22.2 35.7 0:02+
32 28 Paul Richardson Maidenhead & District CC 27:14 22.0 35.5 0:32-
33 37 Choc Harris (W) Thames Valley Tri 27:17 22.0 35.4  
34 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 27:23 21.9 35.3 0:16-
35 10 Jon Cross Maidenhead & District CC 27:27 21.9 35.2 1:09-
36 27 Nick Schiettecatte Middlesex RC 27:31 21.8 35.1  
37 3 Ian Brodie Come & Try It 27:37 21.7 35.0  
38 25 Andrew Richardson (J) Maidenhead & District CC 28:06 21.4 34.4  
39 18 Gary Pritchard Maidenhead & District CC 28:14 21.3 34.2 1:20-
40 31 R Marshall Reading CC 28:35 21.0 33.8 0:17+
41 14 Stuart Smith High Wycombe CC 29:14 20.5 33.0  
42 5 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 36:34 16.4 26.4 7:28-

By Veterans On Standard:

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 7 Bob Lambert High Wycombe CC 25:29 23.5 37.9 5:01+
2 13 Chris Heape Maidenhead & District CC 22:29 26.7 42.9 4:25+
3 20 Kevin Holloway High Wycombe CC 22:40 26.5 42.6 3:38+
4 11 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 24:12 24.8 39.9 3:34+
5 15 Simon Greenland Maidenhead & District CC 25:13 23.8 38.3 3:25+
6 38 Nick Calkin High Wycombe CC 23:07 26.0 41.8 3:23+
7 40 Paul Cooper Reading CC 25:31 23.5 37.8 2:54+
8 9 Julian Fairley Eton Tri Squad 23:05 26.0 41.8 2:49+
9 35 J Sullivan Middlesex RC 23:50 25.2 40.5 2:28+
10 26 Stewart King High Wycombe CC 25:18 23.7 38.2 1:36+
11 21 Paul Hartigan Maidenhead & District CC 25:32 23.5 37.8 0:46+
12 31 R Marshall Reading CC 28:35 21.0 33.8 0:17+
13 29 Andy Stearn Thames Valley Tri 25:54 23.2 37.3 0:12+
14 16 Andrew Payne Maidenhead & District CC 26:52 22.3 35.9 0:02+
15 17 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 27:05 22.2 35.7 0:02+
16 33 Jorj James Brighton Mitre CC 26:01 23.1 37.1 0:07-
17 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 27:23 21.9 35.3 0:16-
18 2 Adrian Feek Team Quest 25:48 23.3 37.4 0:18-
19 28 Paul Richardson Maidenhead & District CC 27:14 22.0 35.5 0:32-
20 10 Jon Cross Maidenhead & District CC 27:27 21.9 35.2 1:09-
21 18 Gary Pritchard Maidenhead & District CC 28:14 21.3 34.2 1:20-
22 5 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 36:34 16.4 26.4 7:28-

Team (3):

  Club Riders Time
1 High Wycombe CC Paul Lasenby, Kevin Holloway, Chris Starling 1:07:58
2 Maidenhead & District CC Chris Heape, Danuta Tinn (W), Shea Hindman 1:10:54
3 Thames Valley Tri Alex Scott, Andy Stearn, Choc Harris (W) 1:17:43
4 Reading CC Paul Cooper, K Marshall, R Marshall 1:20:26