Club 10 Mile Time Trial - 04 June 2009

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 04 Jun
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Weather: 
Fair, 16 °C, NNE 6 mph, 1016 hPa, Falling
Winner: 
Peter Weir
Winning Time: 
21:45

 

Pos. No. Name Club Time Mph Kph Vets Std
1 16 Peter Weir Maidenhead & District CC 00:21:45 27.59 44.40  
2 5 Chris Heape Maidenhead & District CC 00:22:19 26.89 43.27 +04:48
3 36 Nick Calkin High Wycombe CC 00:22:38 26.51 42.66 +04:04
4 8 Joe Francis Maidenhead & District CC 00:22:46 26.35 42.41  
5 38 Simon Bowler Eton Tri 00:22:53 26.22 42.20 +03:13
6 4 Julian Fairley Maidenhead & District CC 00:22:54 26.20 42.17 +03:12
7 18 Anthony Cooper Maidenhead & District CC 00:23:02 26.05 41.92  
8 21 Neil Cooper A.W. Cycles 00:23:03 26.03 41.89  
9 31 Peter Lightfoot High Wycombe CC 00:23:07 25.96 41.77 +03:35
10 20 Simon Greenland Maidenhead & District CC 00:23:37 25.41 40.89 +05:15
11 29 Alan Wylie TVT 00:23:51 25.16 40.49  
12 7 Tom Woolf Come & Try It 00:24:04 24.93 40.12  
13 30 Paul Redman Thames Velo 00:24:07 24.88 40.04  
14 12 Danuta Tinn (W) a3crg 00:24:10 24.83 39.96  
15 2 Gary Curtis Maidenhead & District CC 00:24:18 24.69 39.74 +01:36
16 26 Jorj James Brighton Mitre 00:24:22 24.62 39.63 +01:44
17 34 Mike Chappell High Wycombe CC 00:24:34 24.42 39.31  
18 35 Richard Davies High Wycombe CC 00:24:42 24.29 39.09  
19 27 Austin Swain Maidenhead & District CC 00:24:50 24.16 38.88 +01:40
20 17 Paul Richardson Maidenhead & District CC 00:24:53 24.11 38.81 +02:01
21 28 Jon Darwent TVT 00:25:04 23.94 38.52 +00:26
22 10 Frank Pressling Maidenhead & District CC 00:25:09 23.86 38.39 +05:21
23 40 Jonathan Cross Maidenhead & District CC 00:25:17 23.73 38.19 +01:13
24 25 Bob Lambert High Wycombe CC 00:25:37 23.42 37.69 +05:08
25 24 Neil Campbell Maidenhead & District CC 00:25:40 23.38 37.62  
26 15 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 00:25:44 23.32 37.52  
27 19 Joanna Wells (W) Hounslow & District Wheelers 00:25:47 23.27 37.45  
28 6 Paul Hartigan Maidenhead & District CC 00:25:57 23.12 37.21 -00:15
29 33 Toby Heaver Thames Turbos 00:26:12 22.90 36.86  
30 37 Alex Golding TVT 00:26:38 22.53 36.26  
31 14 Ian Brodie Maidenhead & District CC 00:26:45 22.43 36.10  
32 32 Toby Pell SBRC 00:27:02 22.19 35.72 +03:00
33 22 Choc Harris (W) TVT 00:27:15 22.02 35.44  
34 11 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 00:27:56 21.48 34.57 -00:49
35 9 Mark Brewer Maidenhead & District CC 00:28:13 21.26 34.22 -00:53
36 13 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 00:32:11 18.64 30.00 -04:38
37 1 Vince Dewey Maidenhead & District CC 00:32:41 18.36 29.54 -02:25
2 Up 23 Ray Tyrrell/Pauline Erodotou (W) High Wycombe CC 00:29:10 20.57 33.11  
39 3 Nigel Cairns Maidenhead & District CC DNF