Open 100 Mile Time Trial - 29 May 2011

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Sun 29 May
Start Time: 
08:00
Event type: 
Open
Distance: 
100 Mile Time Trial
Course: 
H100/88
Enter by: 
17/05/2011
Description: 

Hounslow & District Wh. incorporating Club 100 Championship

Winner: 
Tim Seddon MDCC '100' Champion
Winning Time: 
4:21:45

 

Pos Rider Club Time N1 N2 N3
1
Adam Topham
High Wycombe CC
03:38:46
01:48:51
+79:43
 
2
Nik Bowdler
Team Pedal Revolution
03:41:38
01:48:02
+76:51
 
3
Steve Berry
San Fairy Ann CC
03:43:20
01:49:25
+72:54
 
4
Geoff Loveman
Fareham Wheelers
03:56:06
01:52:53
 
 
5
Matt Malloy
Finsbury Park CC
03:59:51
01:54:57
+56:23
 
6
John Lewis
Charlotteville CC
04:02:29
01:58:23
+51:33
 
7
Stefan Harrison
Team Echelor Rotor
04:03:05
01:58:03
+57:38
 
8
Graeme Stirzaker
a3crg
04:03:21
01:57:07
+59:35
 
9
Jim Lay
Kingston Wheelers
04:08:53
01:59:17
+70:13
 
10
Steve Irwin
Kingston Wheelers
04:08:55
01:59:38
+45:07
 
11
Tony Reeves
GS Stellal
04:11:01
02:01:44
 
 
12
John Dowling
Hemel Hempstead CC
04:11:47
01:59:37
+74:37
 
13
Gary Tuskin
Poole Wheelers
04:13:26
01:58:16
+47:17
 
14
Giles Oakley
Clevedon & District RC
04:14:39
02:03:15
+50:36
 
15
Stephen Bale
Reading CC
04:14:53
01:58:47
 
 
16
Stuart Martingale
Sotonia CC
04:16:07
02:04:24
+44:36
 
17
Mark Brambleby
Northover Veterans
04:16:09
02:02:25
+49:06
 
18
Jonathan Thomas
South Western RC
04:17:06
02:01:52
 
 
19
Robert Richardson
Chippenham & District Whs
04:19:39
02:04:48
+52:30
 
20
Nick Andrews
Portsmouth North End CC
04:20:12
02:04:40
+45:03
 
21
Mark Saunders
Mid Devon CC
04:20:37
02:03:02
 
 
22
Paul Buxton
Finsbury Park CC
04:20:54
02:11:56
+46:39
 
23
Timothy Hastie
Rugby RCC
04:21:28
02:07:21
 
 
24
Tim Seddon
Maidenhead & District CC
04:21:45
02:09:20
+36:44
 
25
Stan Maciak
Didcot Phoenix CC
04:22:27
02:05:27
+91:43
 
26
Elisabeth Brama
Brighton Phoenix TC
04:22:32
02:08:35
 
W
27
Andrew Langdown
Hampshire RC
04:23:32
02:05:41
+34:57
 
28
Jonathan Hobby
North Hampshire RC
04:24:13
02:10:29
+43:20
 
29
Shay Giles
VC Elan
04:25:36
02:10:09
+91:10
 
30
Robert Watson
North Hampshire CC
04:25:39
02:11:06
+53:33
 
31
Robert Royston
Sydenham Wheelers
04:26:13
02:04:19
+65:03
 
32
Robert Gilmour
Hounslow & District Wheelers
04:26:19
02:10:05
+72:29
 
33
Lawrence Down
Bournemouth Jubilee Whs
04:27:05
02:09:24
 
 
34
Mathew Winn-Smith
Greenwich Tritons
04:27:11
02:12:02
 
 
35
Paul O’Driscoll
Swindon RC
04:29:29
02:08:26
+24:33
 
36
Kevin Thomas
Kingston Wheelers
04:32:59
02:11:40
+41:28
 
37
John Glaysher
a3crg
04:33:27
02:03:47
 
 
38
Robert Royle-Evatt
Addiscombe CC
04:34:37
02:12:39
+26:06
 
39
David Lashbrook
Crawley Wheelers
04:35:10
02:12:14
 
 
40
Peter Rowe
Southborough & District Whs
04:38:31
02:13:03
+29:02
 
41
Ben Fielden
a3crg
04:39:05
02:13:58
+40:07
 
42
Nigel Herron
Brighton Phoenix TC
04:39:24
02:14:35
+28:09
 
43
John Beer
Kingston Phoenix RC
04:42:26
02:17:40
+58:54
 
44
John Laker
Thorton RC
04:42:57
02:15:23
+36:15
 
45
Fred Newton
Wessex RC
04:44:19
02:17:42
+64:40
 
46
Philip Hawkes
Addiscombe CC
04:46:18
02:19:14
+9:56
 
47
Mike Rose
Exeter Wheelers
04:47:17
02:14:51
+41:34
 
48
Alex Fisher
Corinium CC
04:51:21
02:26:56
 
 
49
Steve Fleming
Reading CC
04:52:34
02:20:41
+41:15
 
50
David Spencer
Thames Turbo Tri Club
04:55:02
02:22:57
+3:27
 
51
Gary Biont
Old Portlians CC
04:56:57
02:21:20
+12:54
 
51
Paul Whitehead
Hampshire RC
04:56:57
02:22:15
 
 
51
Liz PincheS
Thames Turbo Tri Club
04:56:57
02:28:45
 
W
54
Mick Fountain
Didcot Phoenix CC
05:01:45
02:28:01
+65:47
 
55
Lucy Ashdown-Parkes
Addiscombe CC
05:01:50
02:29:03
 
W
56
Jackie Dodd
Kingston Phoenix RC
05:03:07
02:28:23
+30:38
W
57
Peter Horsfield
Redmon CC
05:03:13
02:27:01
+38:07
 
58
James Fuller
Bournemouth Jubilee Whs
05:04:29
no time
+7:40
 
59
Brian Powney
Kingston Phoenix RC
05:07:35
02:24:46
+4:34
 
60
Jeff Grimes
Thames Turbo Tri Club
05:08:38
02:30:41
+17:46
 
61
Nick Long
Kenton RC
05:10:28
02:31:55
 
 
62
Richard Claxton
VC Elan
05:11:26
02:27:18
+48:01
 
63
Alec Myers
Ashford Wheelers
05:18:13
02:31:05
+35:57
 
64
Alan Crew
7oaks Tri-Club
05:22:02
02:32:55
−25:48
 
65
Richard Addis
Kingston Phoenix RC
05:26:50
02:35:13
 
 
66
Neil Mitchell
Thames Turbo Tri Club
05:29:13
02:34:17
−10:01
 
67
Dougie Lawson
North Hampshire RC
05:29:14
02:31:57
−17:05
 
68
Judith Martin
Poole Wheelers
05:37:05
02:37:03
 
W
69
Gurpal Panesar
Maidenhead & District CC
05:46:34
02:42:11
−29:45
 
70
Ann Bath
Kingston Phoenix RC
05:58:04
02:50:03
+9:28
W
1001
Julian Thacker
VC St Raphael
 
01:57:44
DNF
 
1002
Ken Buckley
Reading CC
 
01:58:20
DNF
 
1003
Andrew Payne
Maidenhead & District CC
 
02:06:36
DNF
 
1004
Evan Jardine-Skinner
Sotonia CC
 
02:07:53
DNF
 
1005
John Chapman
CC Weymouth
 
02:08:23
DNF
 
1006
Andrew Halliday
Westerley CC
 
02:09:44
DNF
 
1007
Michelle Ayres
High Wycombe CC
 
02:21:15
DNF
W
1008
Jonathan Furniss
Twickenham CC
 
:
DNF
 
1009
Paul Tunnell
Addiscombe CC
 
:
DNF
 
1010
Rory Spicer
the trilife.com
 
:
DNF