Open 50 Mile Time Trial - 08 May 2011

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Sun 08 May
Start Time: 
08:00
Event type: 
Open
Distance: 
50 Mile Time Trial
Course: 
H50/8
Enter by: 
26/04/2011
Description: 

North Hants RC incorporating Club 50 Championship

Winner: 
Matt Bottrill
Winning Time: 
1:43:11

 MDCC '50' Championship Results.  Frank Skelly Trophy

 1st Simon Greenland  2:1:57

2nd Andrew Payne     2:2:01

3rd Jorj James           2:5:45

4th Jon Crompton       2:11:58

5th Gurpal Panesar     2:36:59

DNF Rob Brockwell   (mechanical)

New Club Team Record (to be ratified)   6:9:43 (old record 1974  6:16:10)

 Full Results

 
Pos Rider Club Time N1 N2 N3
1
Matthew Bottrill
I-Ride.co.uk
01:43:11
 
 
 
2
Stephen Whitewick
Utag-Yamaha.com
01:43:37
 
44.01
 
3
Adam Topham
High Wycombe CC
01:44:27
 
34.38
 
4
Richard Simmons
The Altitude Centre
01:45:37
 
 
 
5
Gavin Atkins
Hemel Hempstead CC
01:46:04
 
 
 
6
Steve Berry
San Fairy Ann CC
01:47:45
 
30.18
 
7
Justin Cannon
Royal Air Force CA
01:49:42
 
 
 
8
Ken Buckley
Reading CC/Mar Services/Hale Partnership
01:50:51
 
 
 
9
James Stratton
London Dynamo
01:51:06
 
 
 
10
John McClelland
Agisco Viner
01:51:51
 
26.12
 
11
Ray Hughes
Clarence Wheelers CC
01:52:35
 
38.23
 
12
Paul Jones
Bournemouth Jubilee Wheelers
01:52:41
 
24.20
 
13
Richard Legge
London Dynamo
01:53:06
 
 
 
14
Phil Brown
Didcot Phoenix
01:53:25
 
 
 
15
Matt Molloy
Finsbury Park CC
01:53:31
 
24.32
 
16
Gary Dighton
Poole Wheelers
01:53:36
 
25.29
 
17
Tristan Davenne
Newbury RC
01:53:44
 
 
 
18
Phil Ember
Kingston Wheelers
01:54:01
 
 
 
19
Howard Waller
Oxford City RC
01:54:17
 
29.02
 
19
Davis Shepherd
GS Stella
01:54:17
 
33.21
 
21
Niall Digby
La Fuga-Sigma Sport
01:54:34
 
23.29
 
22
Jon Lewis
Charlotteville CC
01:55:37
 
21.24
 
23
Mark Newton
Bec CC
01:56:01
 
25.09
 
24
Gary Allen
GA Cycles
01:56:46
 
27.37
 
25
Stewart Wilson
Baines Racing-Silverstone
01:56:50
 
22.15
 
26
Tony Reeves
GS Stella
01:56:55
 
 
 
27
Dean Lubin
PCA Ciclos-Uno
01:57:17
 
20.46
 
28
Darryl Barr
A3 crg-SIS
01:57:52
 
21.13
 
29
Steve Batsford
Banbury Star CC
01:58:07
 
22.01
 
30
Nick Kinsey
De Laune CC
01:58:15
 
30.30
 
31
Nick Andrews
Portsmouth North End CC
01:58:43
 
23.31
 
32
Robert Gilmour
Hounslow & District Wheelers
01:59:11
 
38.42
 
33
Mark Brambleby
Northovers Vets Team/Rudy Project
01:59:12
 
23.02
 
34
Scott Holmes
Hillingdon CC/www.fit4life.eu.com
01:59:50
 
25.38
 
35
Paul Read
Redhill CC
02:00:57
 
16.04
 
36
Simon Greenland
Maidenhead & District CC
02:01:57
 
34.45
 
37
Ian Middleton
Didcot Phoenix
02:02:00
 
 
 
38
Andrew Payne
Maidenhead & District CC
02:02:01
 
25.37
 
39
Ian Neville
Clarence Wheelers CC
02:02:16
 
23.12
 
40
Ray Claridge
Crabwood CC
02:03:17
 
13.44
 
41
Mark Green
London Dynamo
02:03:35
 
25.10
 
42
Russell Morris
Rugby RCC
02:03:54
 
20.29
 
43
Nick McCormick
Epsom CC
02:03:58
 
19.21
 
44
Jorj James
Maidenhead & District CC
02:05:45
 
16.29
 
45
Evan Jardine-Skinner
Sotonia CC
02:05:52
 
 
 
46
Derek Dowden
Charlotteville CC
02:05:54
 
25.04
 
47
Robert Watson
North Hampshire RC
02:06:01
 
22.44
 
48
Nigel Herron
Brighton Phoenix Tri Club
02:06:39
 
16.40
 
49
Jonathan Hobby
North Hampshire RC
02:06:44
 
15.30
 
50
Russell O’Malley
Willesden CC
02:06:48
 
26.27
 
51
Anthony Grabham
Fareham Wheelers CC
02:07:13
 
 
 
52
Barry Tooke
North Hampshire RC
02:07:34
 
15.45
 
53
Andrew Green
Addiscombe CC
02:07:46
 
 
 
54
Robert Royle-Evatt
Addiscombe CC
02:08:56
 
11.12
 
55
Ben Fielden
A3 crg-SIS
02:09:03
 
40.56
 
56
Michael Kazimierski
PB Science.com
02:09:13
 
8.50
 
57
Clare Ella
Born to Bike-Bridgtown Cycles
02:09:27
W
18.11
 
58
Paul King
Team Sales Engine.co.uk
02:10:00
 
13.19
 
59
David Rich
Fareham Wheelers CC
02:10:05
 
 
 
60
John Beer
Kingston Phoenix
02:10:20
 
28.43
 
61
Andy Leatherbarrow
Kingston Wheelers
02:10:28
 
 
 
62
John Bosley
San Fairy Ann CC
02:11:08
 
15.24
 
63
David George
Hounslow & District Wheelers
02:11:12
 
11.02
 
64
Nigel Parker
North Hampshire RC
02:11:13
 
16.25
 
65
Jon Crompton
Maidenhead & District CC
02:11:58
 
6.05
 
66
Kate Bosley
San Fairy Ann CC
02:12:22
W
23.10
 
67
Richard Davies
02:12:41
 
 
 
68
Barry Quick
Reading CC/Mar Services/Hale Partnership
02:13:58
 
32.17
 
69
Paul Perry
In Gear Quick Vit-Train Sharp
02:14:29
 
 
 
70
Jonathan Furniss
Twickenham CC
02:15:41
 
 
 
71
John Mankelow
Lewes Wanderers
02:16:37
 
26.00
 
72
Denise Cater
Farnborough & Camberley CC
02:17:18
W
 
 
73
Rachel Przybylski
Rapha Condor CC
02:18:36
W
 
 
74
Martin Blyth
Farnborough & Camberley CC
02:19:02
 
16.30
 
75
Peter Wilson
Bath CC
02:20:05
 
39.02
 
76
Alec Mayes
Ashford Wheelers CC Chaverys Accountants/Ashford Couriers
02:21:20
 
23.43
 
77
Josephine Perry
In Gear Quick Vit-Train Sharp
02:23:16
W
 
 
78
Joanna Spragg
Aylesbury CC
02:23:48
W
 
 
79
Huw Lloyd
Farnham RC
02:24:21
 
3.17
 
80
Lucy Ashdown-Parkes
Addiscombe CC
02:28:58
W
 
 
81
David Clifford
Farnham RC
02:30:46
 
-8.32
 
82
Mark King
North Hampshire RC (17 Mins LS)
02:31:50
 
-8.31
 
83
Gurpal Panesar
Maidenhead & District CC
02:36:59
 
-9.21
 
84
Richard Wareham
Charlotteville CC
02:37:31
 
5.06
 
85
Dave Gaida
Reading CC/Mar Services/Hale Partnership
02:44:01
 
16.27
 
1001
Brian Smith
North Hampshire RC
 
DNF
 
 
1002
Rob Brockwell
Maidenhead & District CC
 
DNF
 
 
1003
Jeremy Wootton
Worthing Excelsior CC
 
DNF
 
 
1004
Chris Lovibond
Hounslow & District Wheelers
 
DNF
 
 
1005
Phil Watts
North Hampshire RC
 
DNF
 
 
1006
Steve Fleming
Reading CC/Mar Services/Hale Partnership
 
DNF
 
 
1007
Tom Cox
Northovers Vets Team/Rudy Project
 
DNF
 
 
1008
Les Pick
Bournemouth Jubilee Wheelers
 
DNF
 
 
1009
Harry Bulstrode
Southampton RC
 
DNF
 
 
1010
Michelle Ayres
High Wycombe CC
 
DNF
 
 
1011
Angus MacInnes
Royal Air Force CA
 
DNF
 
 
1012
Graeme Stirzaker
A3crg/SIS
 
DNF
 
 
1013
David Patten
Bognor Regis CC
 
DNS
 
 
1014
Dominic Paul
London Dynamo
 
DNS
 
 
1015
Peter Stocker
Reading CC/Mar Services/Hale Partnership
 
DNS
 
 
1016
Keith Fletcher
Hemel Hempstead CC
 
DNS
 
 
1017
Pete Robins
Kingfisher Triathletes
 
DNS
 
 
1018
David Reeves
GS Stella
 
DNS
 
 
1019
Chris Campbell
Kingston Wheelers
 
DNS
 
 
1020
Andrew Murray
Sigma Sport RT
 
DNS
Apol:
 
1021
Chris Ball
Bio Bike RT
 
DNS
 
 
1022
Richard Prebble
Motorpoint Pro Cycling
 
DNS
 
 
1023
Andrew Phipps
Royal Navy & Royal Marines CA
 
DNS
 
 
1024
Tom Newman
Pro Vo2
 
DNS
 
 
1025
Chris Day
VC Meudon
 
DNS
Apol:
 
1026
Paul Gamlin
Avonlea-Treasure RT
 
DNS