Club 25 Mile Time Trial - 11 September 2011

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Sun 11 Sep
Start Time: 
15:00
Event type: 
Club
Distance: 
25 Mile Time Trial
Course: 
HCC001
Description: 

Club 25 Championship

Weather: 
Fair, 19 °C, WSW 24 mph, 1015 hPa, Rising
Winner: 
Sam Hilton
Winning Time: 
59:48

 

Pos. No. Name Club Lap 1 Lap 2 Time Mph Kph Vets Std
1 8 Samuel Hilton Maidenhead & District CC 16:42 38:16 59:48 25.08 40.37  
2 16 Steve Wright Oxford City RC 17:08 39:38 1:01:01 24.58 39.56  
3 13 Simon Greenland Maidenhead & District CC 16:47 38:40 1:01:12 24.51 39.44 +14:17
4 9 Alex Scott TVT 17:44 40:59 1:03:12 23.73 38.20  
5 18 Keith Garbutt SWRC 17:49 40:24 1:03:35 23.59 37.97 +04:25
6 14 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 18:24 41:35 1:04:30 23.26 37.43  
7 12 Robert Tinn (J) Maidenhead & District CC 17:57 41:13 1:05:04 23.05 37.10  
8 7 Andy Waters Maidenhead & District CC 17:52 41:54 1:05:57 22.74 36.60  
9 17 Brent Skinner Hounslow & District Wheelers 18:09 41:46 1:06:07 22.69 36.51 +07:09
10 15 Frank Proud Westerley CC 18:58 43:37 1:07:44 22.15 35.64 +00:16
11 11 Les Ross Maidenhead & District CC 19:12 44:08 1:09:23 21.62 34.79 +03:53
12 19 Jorj James Maidenhead & District CC 19:11 45:08 1:11:02 21.12 33.98 -02:31
13 10 Callum Robertson (J) Maidenhead & District CC 19:16 45:04 1:11:16 21.05 33.87  
14 20 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 19:51 45:40 1:11:41 20.93 33.68 -00:02
15 3 Ed James Maidenhead & District CC 20:08 46:24 1:12:47 20.61 33.17 -05:47
16 6 David Dyer Maidenhead & District CC 20:05 46:46 1:13:02 20.54 33.05 -00:51
17 4 Shaun Underhill Middlesex RC 20:28 47:33 1:15:16 19.93 32.07  
18 1 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 21:06 48:26 1:16:21 19.65 31.62 -04:42
19 5 David Blundell SWRC 21:43 50:10 1:18:16 19.17 30.84 -05:33
20 21 John Sullivan Westerley CC 17:28 40:52 DNF      
21 2 Les Gardner Maidenhead & District CC DNF DNF DNF (Puncture)      

 

Handicap Results

Pos. No. Name Club Time Handicap Handicap Time
1 12 Robert Tinn (J) Maidenhead & District CC 1:05:04 09:30 00:55:34
2 20 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 1:11:41 13:00 00:58:41
3 10 Callum Robertson (J) Maidenhead & District CC 1:11:16 12:00 00:59:16
4 8 Samuel Hilton Maidenhead & District CC 59:48 Scratch 00:59:48
5 13 Simon Greenland Maidenhead & District CC 1:01:12 01:00 01:00:12
6 6 David Dyer Maidenhead & District CC 1:13:02 12:45 01:00:17
7 1 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 1:16:21 16:00 01:00:21
8 11 Les Ross Maidenhead & District CC 1:09:23 09:00 01:00:23
9 7 Andy Waters Maidenhead & District CC 1:05:57 05:00 01:00:57
10 14 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 1:04:30 02:00 01:02:30
11 3 Ed James Maidenhead & District CC 1:12:47 10:00 01:02:47
12 19 Jorj James Maidenhead & District CC 1:11:02 03:00 01:08:02
13 2 Les Gardner Maidenhead & District CC DNF (Puncture) 17:00