Club 10 Mile Time Trial - 21 April 2011

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 21 Apr
Start Time: 
19:00
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/10
Winner: 
Chris Taylor
Winning Time: 
23:07

Timekeeper                   Peter Bell
Assistant Timekeeper    Nigel Shurben
Pushers                        Malcolm Brewer/Brian Simmonds
Spotter                         Peter Weir
Table                            Mike Woods

 

1 Chris Taylor 00:23:07
2 Simeon Pollard 00:24:15
3 Simon Greenland 00:24:17
4 Mark Dewey 00:24:50
5 Ian Brodie 00:25:12
6 Frank Cervi 00:25:43
7 Paul Hartigan 00:26:42
8 Callum Robertson 00:27:11
9 Mark Brewer 00:28:20
10 Anna Long 00:29:15
11 Gurpal Panesar 00:29:40
12 Les Gardner 00:30:30
13 Vince Dewey 00:33:52
  Kate Hunt/Chris Heape 00:25:44


Bill Rundle Cup standings

Les Gardner 102
Mark Dewey 61
Mark Brewer 52
Simon Greenland 32
Ian Brodie 27
Simeon Pollard 25
Vincent Dewey 16
Paul Hartigan 9
Gurpal Panesar 7
Louise Bardsley 6
Peter Weir 3
Andrew Payne 3
Nigel Shurben 2
Mike Woods 2
Chris Taylor 2
Frank Cervi 2


TT Secretary's GP standings

Mark Dewey 90
Les Gardner 70
Louise Bardsley 33
Simon Greenland 33
Ian Brodie 32
Paul Hartigan 31
Gurpal Panesar 24
Pete Weir 22
Nigel Shurben 21
Chris Taylor 21
Vince Dewey 20
Julian Fairley 20
Andrew Payne 16
Simeon Pollard 15
Danuta Tinn 15
Sarah Davies 13
Frank Cervi 13
Jon Crompton 10
Mark Brewer 9
Anna Long 9
Callum Robertson 8
Joe Broadhead 7
Tim Seddon 7
Mike Woods 6
Les Ross 5
Gervase Foley 3
Linda Regel 1
1 Neil Cooper AW Cycles 00:22:36
2 Sharkie Jaggard TVT 00:22:43
3 Chris Taylor MDCC 00:23:07
4 Paul Redman Thames Velo 00:23:29
5 John Sullivan Westerley CC 00:23:46
6 Paul Stonell Thames Velo 00:24:05
7 Simeon Pollard MDCC 00:24:15
8 Simon Greenland MDCC 00:24:17
9 Andy Halliday Westerley CC 00:24:28
10 Rob Engers Shorter RT 00:24:48
11 Mark Dewey MDCC 00:24:50
12 Simon Allison Berks Tri Squad 00:25:09
13 George Eyles CTI 00:25:10
14 Ian Brodie MDCC 00:25:12
15 Paul Cooper Reading CC 00:25:31
16 Frank Cervi MDCC 00:25:43
17 Ken Powell South Bucks RC 00:25:47
18 Paul Hartigan MDCC 00:26:42
19 Julian Sansum TVT 00:27:10
20 Callum Robertson MDCC 00:27:11
21 Martin Porter Thames Velo 00:27:15
22 Jon Elliott Berks Tri Squad 00:27:18
23 Nick Silva Thames Velo 00:27:21
24 Ian Carswell Thames Velo 00:28:09
25 Mark Brewer MDCC 00:28:20
26 David Blundell SWRC 00:29:14
27 Anna Long MDCC 00:29:15
28 Susan Beacham TVT 00:29:19
29 Gurpal Panesar MDCC 00:29:40
30 Claire Hester TVT 00:29:41
31 Joanne Edwards TVT 00:30:05
32 Les Gardner MDCC 00:30:30
33 Vince Dewey MDCC 00:33:52
34 Kate Hunt/Chris Heape (2-up) MDCC 00:25:44