Open 30 Mile Time Trial - 13 March 2011

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Sun 13 Mar
Start Time: 
10:00
Event type: 
Open
Distance: 
30 Mile Time Trial
Course: 
H29/18
Enter by: 
01/03/2011
Description: 

Open Hilly 29.5 mile TT

Winner: 
Chris Goodfellow
Winning Time: 
47:07

Due to roadworks on the A4155, the event was run on a shortened course of approximately 21 miles.







Position Name Club Category Time (Actual) Vet Std
1 Chris Goodfellow Bicester Millenium Cycling Club S 00:47:07 -
2 Chris Birch East Street Cycles.com S 00:47:38 -
3 Dave Dent Wightlink/Offshore RT (Wightlink / BAE Systems) V 00:47:53 00:35:34
4 Dan Sadler RT316 S 00:48:46 -
5 Ray Hughes Clarence Wheelers V 00:48:47 00:38:29
6 Ken Buckley Reading Cycling Club S 00:49:13 -
7 James Goward Team Scott Plasma S 00:50:52 -
8 Phil Brown Didcot Phoenix CC S 00:50:55 -
9 Mark Cox Fairly United Cycling Team S 00:51:07 -
10 Pete Smith Team Jewson - M.I. Racing V 00:51:23 00:35:53
11 Steve Wright Fairly United Cycling Team S 00:51:25 -
12 Ian White Farnham Road Club V 00:51:32 00:31:55
13 Andrew Payne Maidenhead & District Cycling Club V 00:51:48 00:33:32
14 David Johnson VC10 V 00:51:59 00:35:17
15 Peter Oliver Fairly United Cycling Team V 00:52:07 00:30:43
16 Nick Calkin VC10 V 00:53:02 00:30:25
17 Colin Bezant CC Basingstoke V 00:53:50 00:29:00
18 Mark Silver Hounslow & District Wheelers V 00:54:01 00:31:57
19 Jonathan Rae Serpentine S 00:54:21 -
20 Helen Boatman Team Milton Keynes V W 00:54:22 00:29:42
21 Stan Maciak Didcot Phoenix CC V 00:54:31 00:40:53
22 Roderick MacFadyen Reading Cycling Club V 00:54:36 00:30:44
23 Rob Brockwell Maidenhead & District Cycling Club V 00:56:11 00:28:31
24 Richard King VC10 S 00:59:31 -
25 Callum Robertson Maidenhead & District Cycling Club J 01:00:17 -
26 Mark Brewer Maidenhead & District Cycling Club V 01:01:57 00:23:23
27 Peter Whitfield Wychwood RC V 01:04:47 00:29:13
28 Geoff Booker Oxonian Cycling Club V Tricycle 01:06:07 00:35:53
29 George Kennedy Maidenhead & District Cycling Club V 01:07:00 00:17:04
30 Gervase Foley Maidenhead & District Cycling Club V W 01:10:00 00:17:16
- Simon Tout VC St Raphael / Waite Contracts S DNF -
- Matthew Melville awcycles.co.uk / Giant / High5 S DNF -
- Jesse Elzinga Beeline Bicycles RT S DNF -
- Adam Topham High Wycombe Cycling Club V DNF -
- Tom Cosgrove VTTA V DNS (Apol) -
- Edward James Maidenhead & District Cycling Club V DNS (Apol) -
- Phil Ember Kingston Wheelers S DNS (Apol) -
- Helen Mayhew Farnham Tri W S DNS -
- Lee Chaplin RT316 S DNS (Apol) -
- Adam C Hale GS Henley V DNS (Apol) -
- George Mayhew Farnham Tri V DNS -
- Christopher Greig VC10 S DNS -
- Andy Leatherbarrow Kingston Wheelers S DNS (Apol) -
- Danny Axford Arctic - Premier RT S DNS (Apol) -

 

 

 

 

 

 
Position Name Club Category Time Vet Std
1 Pete Lawrence Team MDT 2-Up 00:48:53 -
Chris Starling
2 Simon Berogna VC St Raphael / Waite Contracts 2-Up 00:48:57 -
Jez Ponting
3 Neil Hobbs Fairly United Cycling Team 2-Up 00:51:34 -
Chris Edington
4 Richard Davies VC10 2-Up 00:55:23 -
Mark Wakley