Club 10 Mile Time Trial - 04 September 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 04 Sep
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
HCC234
Enter by: 
On the line
Description: 

Medium Gear 10 Mile Championship

Weather: 
Sunny, 16 °C, SW 16 mph, 999 hPa, Rising
Winner: 
Simon Ernest
Winning Time: 
22:39

 

Pos. No. Name Club Lap 1 Time MPH KPH Vets Std
1 29 Simon Ernest awcycles.co.uk 11:42 22:39 26.5 42.6  
2 13 Antony Cooper Eton Tri Squad 12:26 24:07 24.9 40.0  
3 15 Sharkie Jaggard Thames Valley Tri 12:48 24:28 24.5 39.5  
4 16 Alan Wylie Thames Valley Tri 12:33 24:29 24.5 39.4  
5 14 Peter Weir (MG) Maidenhead & District CC 12:52 24:49 24.2 38.9  
6 10 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 12:53 24:54 24.1 38.8 2:52+
7 28 John Woodburn VC Meudon 12:54 24:55 24.1 38.8 7:35+
8 11 David George Hounslow & District CC 12:52 24:57 24.0 38.7 1:57+
9 25 Nick English (MG) Reading CC 13:09 25:27 23.6 37.9  
10 21 Andrew Payne (MG) Maidenhead & District CC 13:29 26:13 22.9 36.8 0:41+
11 3 Julian Fairley (MG) Maidenhead & District CC 13:37 26:25 22.7 36.6 0:31-
12 27 Joe Francis (MG) Maidenhead & District CC 13:55 26:49 22.4 36.0 1:19-
13 9 Simon Greenland (MG) Maidenhead & District CC 13:52 27:05 22.2 35.7 1:33+
14 12 Neic Holdsworth Hounslow & District CC 13:57 27:08 22.1 35.6 0:14-
15 26 James Redmond Thames Valley Tri 14:37 27:55 21.5 34.6  
16 20 Nigel Shurben (MG) Maidenhead & District CC 14:24 28:02 21.4 34.4 0:55-
17 7 Jorj James Brighton Mitre 14:28 28:15 21.2 34.2 2:21-
18 19 Choc Harris (W) Thames Valley Tri 14:30 28:21 21.2 34.1  
19 18 Claire Hester (W) Thames Valley Tri 15:01 29:07 20.6 33.2  
20 17 Andrew Richardson (J) (MG) Maidenhead & District CC 15:08 29:24 20.4 32.8  
21 4 Martin Brown Hounslow & District CC 15:11 29:28 20.4 32.8 1:16-
22 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 15:05 29:31 20.3 32.7 2:24-
23 8 Jo Edwards (W) Thames Valley Tri 16:13 31:38 19.0 30.5  
24 5 Robert Tinn (Jv) Maidenhead & District CC 16:29 32:05 18.7 30.1  
25 2 Gurpal Panesar (MG) Maidenhead & District CC 16:40 32:07 18.7 30.1 5:00-
26 6 Mark Gould Maidenhead & District CC 16:56 33:45 17.8 28.6  
2up 22 Chris Stocks
Shea Hindman
Maidenhead & District CC 12:28 23:50 25.2 40.5  
3up 24 Richard Davis
Chris Starling
Andy Colsell
High Wycombe CC 12:35 24:26 24.6 39.5  

By Veterans On Standard:

Pos. No. Name Club Lap 1 Time MPH KPH Vets Std
1 28 John Woodburn VC Meudon 12:54 24:55 24.1 38.8 7:35+
2 10 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 12:53 24:54 24.1 38.8 2:52+
3 11 David George Hounslow & District CC 12:52 24:57 24.0 38.7 1:57+
4 9 Simon Greenland (MG) Maidenhead & District CC 13:52 27:05 22.2 35.7 1:33+
5 21 Andrew Payne (MG) Maidenhead & District CC 13:29 26:13 22.9 36.8 0:41+
6 12 Neic Holdsworth Hounslow & District CC 13:57 27:08 22.1 35.6 0:14-
7 3 Julian Fairley (MG) Maidenhead & District CC 13:37 26:25 22.7 36.6 0:31-
8 20 Nigel Shurben (MG) Maidenhead & District CC 14:24 28:02 21.4 34.4 0:55-
9 4 Martin Brown Hounslow & District CC 15:11 29:28 20.4 32.8 1:16-
10 27 Joe Francis (MG) Maidenhead & District CC 13:55 26:49 22.4 36.0 1:19-
11 7 Jorj James (MG) Brighton Mitre 14:28 28:15 21.2 34.2 2:21-
12 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 15:05 29:31 20.3 32.7 2:24-
13 2 Gurpal Panesar (MG) Maidenhead & District CC 16:40 32:07 18.7 30.1 5:00-

Team (3):

  Club Riders Time
1 Maidenhead & District CC Peter Weir, Danuta Tinn (W), Andrew Payne 01:15:56
2 Thames Valley Tri Alan Wylie, Sharkie Jaggard, Choc Harris (W) 01:17:18
3 Hounslow & District CC David George, Neic Holdsworth, Martin Brown 01:21:33
1W Thames Valley Tri Choc Harris (W), Claire Hester (W), Jo Edwards (W) 01:29:06