Club 10 Mile Time Trial - 31 July 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 31 Jul
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Enter by: 
On the line
Description: 

Inter-Club Championship

Weather: 
Low cloud, 21 °C, E 5 mph, 1008 hPa, Falling
Winner: 
Chris Heape
Winning Time: 
21:56

 

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 15 Chris Heape Maidenhead & District CC 21:56 27.4 44.0 5:11+
2 25 Greg Crosswell WightLink/White Mountain 21:58 27.3 44.0  
3 36 Peter Weir Maidenhead & District CC 22:05 27.2 43.7  
4 23 Chris Starling High Wycombe CC 22:22 26.8 43.2  
5 33 Joe Francis Maidenhead & District CC 22:35 26.6 42.8 2:55+
6 26 Paul Lasenby High Wycombe CC 22:42 26.4 42.5  
7 18 Neil Cooper awcycles.co.uk 22:50 26.3 42.3  
8 40 Antony Cooper Eton Tri Squad 23:02 26.0 41.9  
9 28 J Sullivan Middlesex RC 23:06 26.0 41.8 3:12+
10 14 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 23:22 25.7 41.3 4:24+
11 13 Paul Stonell Thames Velo 23:33 25.5 41.0  
12 20 James Norris High Wycombe CC 23:35 25.4 40.9  
13 4 Julian Fairley Maidenhead & District CC 23:36 25.4 40.9 2:18+
14 30 Simon Greenland Maidenhead & District CC 23:52 25.1 40.5 4:46+
15 42 Alex Scott Thames Valley Tri 23:54 25.1 40.4  
16 22 Richard Davies High Wycombe CC 24:06 24.9 40.1  
17 24 Jon Cross Maidenhead & District CC 24:13 24.8 39.9 2:05+
18 9 Adam Quilter Aylesbury CC 24:24 24.6 39.6 1:30+
19 21 Richard Meaden Maidenhead & District CC 24:39 24.3 39.2  
20 5 Nigel Cairns Maidenhead & District CC 24:43 24.3 39.1  
21 17 Stewart King High Wycombe CC 24:53 24.1 38.8 2:01+
22 29 Mike Chappell High Wycombe CC 25:04 23.9 38.5  
23 6 Bob Lambert High Wycombe CC 25:13 23.8 38.3 5:17+
24 16 Paul Cooper Reading CC 25:13 23.8 38.3 3:12+
25 3 Tracy Jaquest (W) High Wycombe CC 25:25 23.6 38.0  
26 41 Robert Majewski Thames Velo 25:26 23.6 38.0  
27 39 Mark Rogers Maidenhead & District CC 25:33 23.5 37.8 2:13+
28 10 Barrie Higgins Maidenhead & District CC 25:41 23.4 37.6  
29 37 Toby Heaver Thames Velo 26:11 22.9 36.9  
30 8 Richard Bull High Wycombe CC 26:15 22.9 36.8 1:44+
31 12 Steve Rouse High Wycombe CC 26:24 22.7 36.6 0:30+
32 11 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 26:37 22.5 36.3 0:30+
33 35 Ray Tyrrell High Wycombe CC 27:03 22.2 35.7 2:59+
34 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 27:06 22.1 35.6 0:01+
35 27 Mark Gould Maidenhead & District CC 27:06 22.1 35.6  
36 19 Ian Brodie Maidenhead & District CC 27:10 22.1 35.5  
37 31 P Marshall Reading CC 27:14 22.0 35.5 1:38+
38 34 Choc Harris (W) Thames Valley Tri 27:15 22.0 35.4  
39 2 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 28:47 20.8 33.5 1:53-
40 32 Pauline Erodotu (W) High Wycombe CC 29:37 20.3 32.6 1:38+
41 38 Roy Brown Maidenhead & District CC 31:04 19.3 31.1  
42 7 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 32:10 18.7 30.0 3:04-

By Veterans On Standard:

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 6 Bob Lambert High Wycombe CC 25:13 23.8 38.3 5:17+
2 15 Chris Heape Maidenhead & District CC 21:56 27.4 44.0 5:11+
3 30 Simon Greenland Maidenhead & District CC 23:52 25.1 40.5 4:46+
4 14 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 23:22 25.7 41.3 4:24+
5= 28 J Sullivan Middlesex RC 23:06 26.0 41.8 3:12+
5= 16 Paul Cooper Reading CC 25:13 23.8 38.3 3:12+
7 35 Ray Tyrrell High Wycombe CC 27:03 22.2 35.7 2:59+
8 33 Joe Francis Maidenhead & District CC 22:35 26.6 42.8 2:55+
9 4 Julian Fairley Maidenhead & District CC 23:36 25.4 40.9 2:18+
10 39 Mark Rogers Maidenhead & District CC 25:33 23.5 37.8 2:13+
11 24 Jon Cross Maidenhead & District CC 24:13 24.8 39.9 2:05+
12 17 Stewart King High Wycombe CC 24:53 24.1 38.8 2:01+
13 8 Richard Bull High Wycombe CC 26:15 22.9 36.8 1:44+
14= 31 P Marshall Reading CC 27:14 22.0 35.5 1:38+
14= 32 Pauline Erodotu (W) High Wycombe CC 29:37 20.3 32.6 1:38+
16 9 Adam Quilter Aylesbury CC 24:24 24.6 39.6 1:30+
17= 12 Steve Rouse High Wycombe CC 26:24 22.7 36.6 0:30+
17= 11 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 26:37 22.5 36.3 0:30+
19 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 27:06 22.1 35.6 0:01+
20 2 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 28:47 20.8 33.5 1:53-
21 7 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 32:10 18.7 30.0 3:04-

Team (3):

  Club Riders Time
1 Maidenhead & District CC Chris Heape, Peter Weir, Joe Francis 01:06:36
2 High Wycombe CC Chris Starling, Paul Lasenby, James Norris 01:08:39
3 Thames Velo Paul Stonell, Robert Majewski, Toby Heaver 01:15:10

Inter-Club Championship

Total time for 12 nominated members.

  Name Time
1 High Wycombe CC 5:02:39
2 Maidenhead & District CC 5:12:21