Club 10 Mile Time Trial - 24 July 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 24 Jul
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Enter by: 
On the line
Description: 

Timberlake Tankard Handicap

Weather: 
Clear, 22 °C, E 19-30 mph, 1013 hPa, Falling
Winner: 
Peter Weir
Winning Time: 
22:01

 

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 29 Peter Weir Maidenhead & District CC 22:01 27.3 43.9  
2 10 Chris Heape Maidenhead & District CC 22:09 27.1 43.6 4:58+
3 31 Chris Taylor Berks Tri Squad 22:41 26.5 42.6  
4 18 Neil Cooper awcycles.co.uk 22:56 26.2 42.1  
5 24 Joe Francis Maidenhead & District CC 22:57 26.1 42.1 2:33+
6 38 Anthony Cooper Eton Tri Squad 23:42 25.3 40.7  
7 9 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 23:44 25.3 40.7 4:02+
8 39 Ian Loades Oxford Tri 23:51 25.2 40.5  
9 34 Stephen Millward Reading CC 23:54 25.1 40.4 2:00+
10 6 Julian Fairley Maidenhead & District CC 24:04 24.9 40.1 1:50+
11 15 Sharkie Jaggard Thames Valley Tri 24:09 24.8 40.0  
12 41 Louis Crosby Come & Try It 24:19 24.7 39.7  
13 14 Simon Greenland Maidenhead & District CC 24:48 24.2 38.9 3:50+
14 35 Alex Scott Thames Valley Tri 24:57 24.0 38.7  
15 37 Tom Sturgess Come & Try It 25:05 23.9 38.5  
16 17 Barrie Higgins Maidenhead & District CC 25:10 23.8 38.4  
17 30 Andrew Payne Maidenhead & District CC 25:19 23.7 38.1 1:35+
18 3 Nigel Cairns Maidenhead & District CC 25:28 23.6 37.9  
19 16 Paul Cooper Reading CC 25:38 23.4 37.7 2:47+
20 12 Bob Lambert High Wycombe CC 25:41 23.4 37.6 4:49+
21 25 Jon Cross Maidenhead & District CC 25:47 23.3 37.5 0:31+
22 33 Tom Allen Come & Try It 26:08 23.0 36.9  
23 13 Paul Hartigan Maidenhead & District CC 26:13 22.9 36.8 0:05+
24 26 Robert Majewski Thames Velo 26:21 22.8 36.6  
25 27 Darren Robins Thames Valley Tri 26:41 22.5 36.2 0:11-
26 20 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 27:04 22.2 35.7 0:03+
27 22 Tim Harris Thames Valley Tri 27:05 22.2 35.7  
28 7 Nick Schiettecatte Middlesex RC 27:24 21.9 35.2  
29 21 Quinton Stowell Maidenhead & District CC 27:32 21.8 35.1 2:02-
30 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 27:43 21.6 34.8 0:36-
31 36 Amy Butler (W) Thames Valley Tri 27:48 21.6 34.7  
32 23 Choc Harris (W) Thames Valley Tri 27:57 21.5 34.5  
33 5 Ian Brodie Maidenhead & District CC 28:07 21.3 34.3  
34 28 Paul Richardson Maidenhead & District CC 28:11 21.3 34.3 1:29-
35 2 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 29:17 20.5 33.0 2:23-
36 4 Mark Gould Maidenhead & District CC 29:25 20.4 32.8  
37 19 Adrian Humes Come & Try It 30:13 19.9 32.0 3:19-
38 8 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 31:58 18.8 30.2 2:52-
DNF 40 Paul Elou Reading CC Puncture
2-up 32 Ray Tyrrell
Pauline Erodotu (W)
High Wycombe CC 27:44 21.6 34.8  

By Veterans On Standard:

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 10 Chris Heape Maidenhead & District CC 22:09 27.1 43.6 4:58+
2 12 Bob Lambert High Wycombe CC 25:41 23.4 37.6 4:49+
3 9 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 23:44 25.3 40.7 4:02+
4 14 Simon Greenland Maidenhead & District CC 24:48 24.2 38.9 3:50+
5 16 Paul Cooper Reading CC 25:38 23.4 37.7 2:47+
6 24 Joe Francis Maidenhead & District CC 22:57 26.1 42.1 2:33+
7 34 Stephen Millward Reading CC 23:54 25.1 40.4 2:00+
8 6 Julian Fairley Maidenhead & District CC 24:04 24.9 40.1 1:50+
9 30 Andrew Payne Maidenhead & District CC 25:19 23.7 38.1 1:35+
10 25 Jon Cross Maidenhead & District CC 25:47 23.3 37.5 0:31+
11 13 Paul Hartigan Maidenhead & District CC 26:13 22.9 36.8 0:05+
12 20 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 27:04 22.2 35.7 0:03+
13 27 Darren Robins Thames Valley Tri 26:41 22.5 36.2 0:11-
14 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 27:43 21.6 34.8 0:36-
15 28 Paul Richardson Maidenhead & District CC 28:11 21.3 34.3 1:29-
16 21 Quinton Stowell Maidenhead & District CC 27:32 21.8 35.1 2:02-
17 2 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 29:17 20.5 33.0 2:23-
18 8 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 31:58 18.8 30.2 2:52-
19 19 Adrian Humes Come & Try It 30:13 19.9 32.0 3:19-

Team (3):

  Club Riders Time
1 Maidenhead & District CC Peter Weir, Chris Heape, Joe Francis 1:07:07
2 Thames Valley Tri Sharkie Jaggard, Alex Scott, Darren Robins 1:15:47

MDCC Handicapped

  Name Handicap Adjusted
1 Jon Cross 5:40 20:07
2 Sue Bennett-Snewin (W) 10:35 21:23
3= Joe Francis 1:20 21:37
3= Gurpal Panesar 7:40 21:37
5 Nigel Cairns 3:45 21:43
6 Chris Heape 0:25 21:44
7 Nigel Shurben 5:15 21:49
8 Mark Gould 7:35 21:50
9 Mark Brewer 5:50 21:53
10 Barrie Higgins 3:15 21:55
11 Peter Weir Scratch 22:01
12 Simon Greenland 2:40 22:08
13 Danuta Tinn (W) 1:35 22:09
14 Paul Hartigan 4:00 22:13
15 Andrew Payne 3:00 22:19
16 Ian Brodie 5:45 22:22
17 Julian Fairley 1:25 22:39
18 Paul Richardson 5:15 22:56
19 Quinton Stowell 4:00 23:32