Club 10 Mile Time Trial - 17 July 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 17 Jul
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Enter by: 
On the line
Weather: 
Overcast, 18 °C, WNW 8 mph, 1012 hPa, Falling
Winner: 
Peter Weir
Winning Time: 
21:52

 

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 11 Peter Weir Maidenhead & District CC 21:52 27.4 44.2  
2 14 Chris Heape Maidenhead & District CC 22:02 27.2 43.8 4:52+
3 19 Chris Starling High Wycombe CC 22:48 26.3 42.4  
4 25 Joe Francis Maidenhead & District CC 22:58 26.1 42.0 2:32+
5 29 Mark Baxter (J) West Drayton MBC 23:06 26.0 41.8  
6 12 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 23:22 25.7 41.3 4:24+
7 28 Paul Stonell Thames Velo 23:37 25.4 40.9  
8 13 Shea Hindman Maidenhead & District CC 23:51 25.2 40.5  
9 7 Louis Crosby Come & Try It 23:55 25.1 40.4  
10 15 Tom Sturgess Come & Try It 24:19 24.7 39.7  
11 10 Simon Greenland Maidenhead & District CC 24:37 24.4 39.2 4:01+
12 18 Richard Davies High Wycombe CC 24:41 24.3 39.1  
13 6 Bob Lambert High Wycombe CC 25:21 23.7 38.1 5:09+
14 5 Nigel Cairns Maidenhead & District CC 25:22 23.7 38.1  
15 17 Robert Majeoski Thames Velo 25:25 23.6 38.0  
16 4 Barrie Higgins Maidenhead & District CC 25:26 23.6 38.0  
17 23 Dean Bond Reading CC 25:44 23.3 37.5  
18 21 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 26:55 22.3 35.9 0:12+
19 26 Tom Hammill Come & Try It 27:38 21.7 34.9  
20 3 Mark Brewer Maidenhead & District CC 28:03 21.4 34.4 0:56-
21 2 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 29:15 20.5 33.0 2:21-
22 9 Adrian Hume Come & Try It 29:19 20.5 32.9 2:25-
23 24 Roy Brown Maidenhead & District CC 30:24 19.7 31.8 4:54-
24 8 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 32:35 18.4 29.6 3:29-
DNF 16 Amy Butler (W) Thames Valley Tri ?
DNF 20 Andrew Payne Maidenhead & District CC Abandoned
DNS 22 Adrian Feek Team Quest Puncture
2-up 27 Ray Tyrrell
Pauline Erodotu (W)
High Wycombe CC 27:58 21.5 34.5  

By Veterans On Standard:

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 6 Bob Lambert High Wycombe CC 25:21 23.7 38.1 5:09+
2 14 Chris Heape Maidenhead & District CC 22:02 27.2 43.8 4:52+
3 12 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 23:22 25.7 41.3 4:24+
4 10 Simon Greenland Maidenhead & District CC 24:37 24.4 39.2 4:01+
5 25 Joe Francis Maidenhead & District CC 22:58 26.1 42.0 2:32+
6 21 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 26:55 22.3 35.9 0:12+
7 3 Mark Brewer Maidenhead & District CC 28:03 21.4 34.4 0:56-
8 2 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 29:15 20.5 33.0 2:21-
9 9 Adrian Hume Come & Try It 29:19 20.5 32.9 2:25-
10 8 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 32:35 18.4 29.6 3:29-
11 24 Roy Brown Maidenhead & District CC 30:24 19.7 31.8 4:54-

Team (3):

  Club Riders Time
1 Maidenhead & District CC Peter Weir, Chris Heape, Joe Francis 1:06:52
2 High Wycombe CC Chris Starling, Richard Davies, Bob Lambert 1:12:50