Club 10 Mile Time Trial - 26 June 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 26 Jun
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Enter by: 
On the line
Weather: 
Overcast, 18 °C, SSW 18-29 mph, 1016 hPa, Falling
Winner: 
Chris Heape
Winning Time: 
21:48

 

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 9 Chris Heape Maidenhead & District CC 21:48 27.5 44.3 5:06+
2 25 Paul Lasenby High Wycombe CC 22:03 27.2 43.8  
3 22 Neil Cooper awcycles.co.uk 22:23 26.8 43.1  
4 35 Alexander King (J) GWR Team 22:42 26.4 42.5  
5 40 Nick Calkin High Wycombe CC 22:43 26.4 42.5 3:47+
6 4 Julian Fairley Eton Tri Squad 22:58 26.1 42.0 2:56+
7 27 Chris Starling High Wycombe CC 23:03 26.0 41.9  
8 31 J Sullivan Middlesex RC 23:13 25.8 41.6 3:05+
9 7 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 23:23 25.7 41.3 4:23+
10 38 Tristan Natoci awcycles.co.uk 23:32 25.5 41.0  
11 8 Shea Hindman Maidenhead & District CC 23:38 25.4 40.9  
12 19 Sharkie Jaggard Thames Valley Tri 23:51 25.2 40.5  
13 33 Paul Stonell Thames Velo 24:07 24.9 40.0  
14 23 Alex Scott Thames Valley Tri 24:19 24.7 39.7  
15 5 Barrie Higgins Maidenhead & District CC 24:45 24.2 39.0  
16 10 Richard Meaden Come & Try It 24:52 24.1 38.8  
17 3 Rohan Battison (W) agiskoviner 25:02 24.0 38.6  
18 34 Richard Davies High Wycombe CC 25:12 23.8 38.3  
19 11 Bob Lambert High Wycombe CC 25:25 23.6 38.0 5:05+
20 21 Paul Cooper Reading CC 25:39 23.4 37.6 2:46+
21 18 Cliff Grant High Wycombe CC 25:44 23.3 37.5 4:32+
22 6 Jorj James Brighton Mitre CC 25:46 23.3 37.5 0:08+
23 32 Robert Majewski Thames Velo 25:55 23.2 37.3  
24 13 Steve Rouse High Wycombe CC 26:14 22.9 36.8 0:40+
25 37 Tracy Jacquest (W) High Wycombe CC 26:19 22.8 36.7  
26 30 Paul Richardson Maidenhead & District CC 26:50 22.4 36.0 0:08-
27 20 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 26:58 22.2 35.8 0:09+
28 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 27:18 22.0 35.4 0:11-
29 17 K Marshall Reading CC 27:23 21.9 35.3  
30= 36 Ray Tyrrel High Wycombe CC 27:49 21.6 34.7 1:59+
30= 28 Andrew Richardson (J) Maidenhead & District CC 27:49 21.6 34.7  
32 29 Nick Schiettecatte Middlesex RC 28:05 21.4 34.4  
33 24 Choc Harris (W) Thames Valley Tri 28:13 21.3 34.2  
34 16 Andrea Leedale (W) Thames Valley Tri 28:31 21.0 33.9  
35 2 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 28:57 20.7 33.4 2:03-
36 39 John Newport Mountain Trak RT 29:54 20.1 32.3 0:20-
37 12 Roy Brown Maidenhead & District CC 30:24 19.7 31.8  
38 14 Jo Edwards (W) Thames Valley Tri 30:31 19.7 31.6  
DNS 26 Luke Smith Whyte Racing DNS (puncture)
3up 15 Simon Greenland
Brian Hoadley
John Woodburn
Maidenhead & District CC
VC Meuden
VC Meuden
23:44 25.3 40.7  

By Veterans On Standard:

Pos. No. Name Club Time MPH KPH Vets Std
1 9 Chris Heape Maidenhead & District CC 21:48 27.5 44.3 5:06+
2 11 Bob Lambert High Wycombe CC 25:25 23.6 38.0 5:05+
3 18 Cliff Grant High Wycombe CC 25:44 23.3 37.5 4:32+
4 7 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 23:23 25.7 41.3 4:23+
5 40 Nick Calkin High Wycombe CC 22:43 26.4 42.5 3:47+
6 31 J Sullivan Middlesex RC 23:13 25.8 41.6 3:05+
7 4 Julian Fairley Eton Tri Squad 22:58 26.1 42.0 2:56+
8 21 Paul Cooper Reading CC 25:39 23.4 37.6 2:46+
9 36 Ray Tyrrel High Wycombe CC 27:49 21.6 34.7 1:59+
10 13 Steve Rouse High Wycombe CC 26:14 22.9 36.8 0:40+
11 20 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 26:58 22.2 35.8 0:09+
12 6 Jorj James Brighton Mitre CC 25:46 23.3 37.5 0:08+
13 30 Paul Richardson Maidenhead & District CC 26:50 22.4 36.0 0:08-
14 1 Mark Brewer Maidenhead & District CC 27:18 22.0 35.4 0:11-
15 39 John Newport Mountain Trak RT 29:54 20.1 32.3 0:20-
16 2 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 28:57 20.7 33.4 2:03-

Team (3):

  Club Riders Time
1 High Wycombe CC Paul Lasenby, Nick Calkin, Chris Starling 1:07:49
2 Maidenhead & District CC Chris Heape, Danuta Tinn (W), Shea Hindman 1:08:49
3 Thames Valley Tri Sharkie Jaggard, Alex Scott, Choc Harris (W) 1:16:23
W1 Thames Valley Tri Choc Harris, Andrea Leedale, Jo Edwards 1:27:15