Club 10 Mile Time Trial - 16 July 2020

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 16 Jul
Start Time: 
19:45
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Enter by: 
e-mail pre-entry required
Weather: 
Fair, 22C
Winner: 
George Clark
Winning Time: 
20:25

 

´╗┐Pos. No. Name Club Time Mph Kph
1 40 George Clark Spirit Tifosi Race Team 20:25 29.39 47.30
2 2 Nick English Aerocoach 20:47 28.87 46.46
3 13 Simon Bowler AS Test Team 20:47 28.87 46.46
4 53 Spencer Hadaway Elite Cycling 21:26 27.99 45.05
5 33 George Eyles Maidenhead & District CC 21:31 27.89 44.88
6 3 Andrew Grenville TVT 21:33 27.84 44.81
7 9 John Heaney Maidenhead & District CC 21:35 27.80 44.74
8 39 Graham Winstone Oxonian CC 21:45 27.59 44.40
9 50 Nick Richards Thames Velo 21:48 27.52 44.29
10 56 Daniel Thompson Hillingdon Triathletes 21:53 27.42 44.13
11 51 Jamie Copus Come & Try It 21:54 27.40 44.09
12 36 Andy Morgan Tri2o 21:58 27.31 43.96
13 55 Kyle Bateman Vector Cycle Racing Team 22:22 26.83 43.17
14 31 Alan Wylie TVT 22:26 26.75 43.04
15 21 Harry Leask Come & Try It 22:27 26.73 43.01
16 15 Max Ashwarden GS Mossa 22:30 26.67 42.92
17 12 Anastasia Bowler AS Test Team 22:34 26.59 42.79
18 17 Nick Sheppard Maidenhead & District CC 22:39 26.49 42.63
19 26 Tom Byrd Thames Velo 22:40 26.47 42.60
20 16 Charles Ashwarden Come & Try It 22:47 26.34 42.38
21 38 Ian Loades Hoops Velo 22:50 26.28 42.29
22 22 Tim Budd Houslow & District Wheelers 22:59 26.11 42.01
23 47 Jymmy Trevor Hull Thursday RC 23:22 25.68 41.32
24 23 Terence Johnson Come & Try It 23:29 25.55 41.12
25 19 Daniel Capel-Smith Bath University Cycling Club 23:32 25.50 41.03
26 49 Peter Loveridge Maidenhead & District CC 23:38 25.39 40.86
27 10 Sharkie Jaggard TVT 23:44 25.28 40.69
28 30 Matt Picozzi TVT 23:45 25.26 40.66
29 1 Tim Seddon GS Henley 24:05 24.91 40.09
30 4 Danuta Tinn Maidenhead & District CC 24:13 24.78 39.87
31 6 Jon Shortland Come & Try It 24:18 24.69 39.74
32 24 Chris Pressdee Elite Cycling 24:49 24.18 38.91
33 34 Trevor Bradbury Maidenhead & District CC 24:49 24.18 38.91
34 48 Nick Swallow Come & Try It 24:52 24.13 38.83
35 57 Andrew Payne Maidenhead & District CC 25:01 23.98 38.60
36 27 Adrian Tansley Maidenhead & District CC 25:09 23.86 38.39
37 29 Vinh Lam Serpentine CC 25:29 23.54 37.89
38 41 James Watts GS Henley 25:32 23.50 37.82
39 45 Peter Beisty GS Henley 25:53 23.18 37.31
40 25 Martin Thain Farnborough & Camberley CC 26:04 23.02 37.04
41 28 Jorj James LFGSS Cycling Club 26:18 22.81 36.72
42 20 Mark Beckinsale GS Henley 26:21 22.77 36.65
43 46 Bernard Phillips Maidenhead & District CC 26:23 22.74 36.60
44 35 Jon Elliott VTTA 26:41 22.49 36.19
45 37 Liam Mifsud Berkshire Tri Squad 26:43 22.46 36.14
46 42 Paul Hartigan Hillingdon Triathletes 26:45 22.43 36.10
47 43 Kate Kelland Hillingdon Triathletes 27:08 22.11 35.59
48 14 Gareth Aitken Come & Try It 27:09 22.10 35.57
49 7 Michelle Ayres South Bucks RC 27:10 22.09 35.54
50 8 John Clegg Come & Try It 27:11 22.07 35.52
51 44 Richard Moss GS Henley 27:42 21.66 34.86
52 32 Alexandra Perrior 3 Counties Tri 27:58 21.45 34.53
53 11 Pascal Giret (J) Maidenhead & District CC 28:09 21.31 34.30
54 54 John Bush Maidenhead & District CC 28:14 21.25 34.20
55 5 Les Gardner Maidenhead & District CC 29:15 20.51 33.01
56 18 Pippa O’Brien RT PODA 31:21 19.14 30.80