Club 10 Mile Time Trial - 08 May 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 08 May
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
HCC234
Enter by: 
On the line
Weather: 
Sunny, 21 °C, E 9 mph, 1011 hPa, Rising
Winner: 
Chris Stocks
Winning Time: 
22:56

 

  Name Club Lap 1 Time MPH KPH Vets Std
1 Chris Stocks Science in Sport 11:43 22:56 26.2 42.1 2:58+
2 Chris Heape Maidenhead & District CC 11:50 23:00 26.1 42.0 3:54+
3 Peter Weir Maidenhead & District CC 12:05 23:11 25.9 41.7  
4 Neil Cooper awcycles.co.uk 11:55 23:19 25.7 41.4  
5 Sharkie Jaggard Thames Valley Tri 12:16 23:32 25.5 41.0  
6 Paul Elcock Reading CC 12:07 23:39 25.4 40.8  
7 Joe Francis Maidenhead & District CC 12:21 23:49 25.2 40.5  
8 Simon Benge Thames Velo 12:11 24:00 25.0 40.2 1:30+
9 Tom Pimm Berks Tri Squad 12:21 24:07 24.9 40.0  
10 Alan Wylie Thames Valley Tri 12:39 24:34 24.4 39.3  
11 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 12:47 24:42 24.3 39.1 3:04+
12 Joel Winter Thames Valley Tri 12:42 24:44 24.3 39.0  
13 John Lawson Thames Valley Tri 12:46 25:05 23.9 38.5  
14 Alex Scott Thames Valley Tri 13:11 25:24 23.6 38.0  
15 Simon Greenland Maidenhead & District CC 13:13 25:31 23.5 37.8 3:07+
16 Mark Dewey Maidenhead & District CC 13:12 25:56 23.1 37.2  
17 Bob Lambert High Wycombe CC 13:21 25:57 23.1 37.2 4:33+
18 Michelle Ayres (W) South Bucks RC 13:36 26:06 23.0 37.0 2:46+
19 Andrew Payne Maidenhead & District CC 13:35 26:12 22.9 36.9 0:42+
20 Barrie Higgins Maidenhead & District CC 13:30 26:19 22.8 36.7  
21 Paul Hartigan Team Pharmiweb.com 13:34 26:29 22.7 36.5 0:11-
22 Austin Swain Maidenhead & District CC 13:30 26:33 22.6 36.4 0:15-
23 Guy Middleton Berks Tri Squad 13:39 26:37 22.5 36.3  
24 Darrell Robins Thames Valley Tri 13:50 26:47 22.4 36.1 0:17-
25 Paul Cooper Reading CC 13:39 26:51 22.3 36.0 1:34+
26 Anna Troup (W) Thames Valley Tri 14:14 26:58 22.2 35.8  
27 Andy Stearn Thames Valley Tri 14:08 27:11 22.1 35.5 1:05-
28 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 14:06 27:18 22.0 35.4 0:11-
29 Richard Meaden Come & Try It 14:05 27:20 22.0 35.3  
30 Jim Irlam Eton Tri Squad 14:11 27:32 21.2 34.0 0:38-
31 Linda Stocks (W) Maidenhead & District CC 14:32 28:14 21.3 34.2 0:52+
32 Choc Harris (W) Thames Valley Tri 14:41 28:16 21.2 34.2  
33= Ian Brodie Come & Try It 14:24 28:24 21.1 34.0  
33= Chris Irlam (J) Eton Tri Squad 14:24 28:24 21.1 34.0  
35 Dean Holder Thames Valley Tri 14:38 28:43 20.9 33.6  
36 Rieko Trees (W) Maidenhead & District CC 14:49 29:09 20.2 32.6  
37 Louise Bardsley (W) Thames Valley Tri 15:17 29:13 20.5 33.0  
38 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 15:01 29:27 20.4 32.8 2:20-
39 Claire Hester (W) Thames Valley Tri 15:26 29:57 20.0 32.2  
40 Mark Gould Maidenhead & District CC 15:30 29:58 20.0 32.2 4:28-
41 Mark Brewer Maidenhead & District CC 15:27 30:27 19.7 31.7 3:33-
42 Jo Edwards (W) Thames Valley Tri 16:03 30:53 19.4 31.3  
43 Lisa Irlam (W) Eton Tri Squad 16:12 31:16 19.2 30.9  
44 Ania Ruszkowski (W) Berks Tri Squad 16:30 32:13 18.6 30.0 4:40-
45 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 16:57 33:00 18.2 29.3 3:54-
46 Vince Dewey Maidenhead & District CC 18:15 35:56 16.7 26.9 6:08-
5-mile Robert Tinn (Jv) Maidenhead & District CC 16:06   18.6 30.0  

By Veterans On Standard:

  Name Club Lap 1 Time MPH KPH Vets Std
1 Bob Lambert High Wycombe CC 13:21 25:57 23.1 37.2 4:33+
2 Chris Heape Maidenhead & District CC 11:50 23:00 26.1 42.0 3:54+
3 Simon Greenland Maidenhead & District CC 13:13 25:31 23.5 37.8 3:07+
4 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 12:47 24:42 24.3 39.1 3:04+
5 Chris Stocks Science in Sport 11:43 22:56 26.2 42.1 2:58+
6 Michelle Ayres (W) South Bucks RC 13:36 26:06 23.0 37.0 2:46+
7 Simon Benge Thames Velo 12:11 24:00 25.0 40.2 1:30+
8 Linda Stocks (W) Maidenhead & District CC 14:32 28:14 21.3 34.2 0:52+
9 Andrew Payne Maidenhead & District CC 13:35 26:12 22.9 36.9 0:42+
10= Nigel Shurben Maidenhead & District CC 14:06 27:18 22.0 35.4 0:11-
10= Paul Hartigan TeamPharmiweb.com 13:34 26:29 22.7 36.5 0:11-
12 Austin Swain Maidenhead & District CC 13:30 26:33 22.6 36.4 0:15-
13 Darrell Robins Thames Valley Tri 13:50 26:47 22.4 36.1 0:17-
14 Jim Irlam Eton Tri Squad 14:11 27:32 21.2 34.0 0:38-
15 Andy Stearn Thames Valley Tri 14:08 27:11 22.1 35.5 1:05-
16 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 15:01 29:27 20.4 32.8 2:20-
17 Mark Brewer Maidenhead & District CC 15:27 30:27 19.7 31.7 3:33-
18 Sue Bennett-Snewin (W) Maidenhead & District CC 16:57 33:00 18.2 29.3 3:54-
19 Mark Gould Maidenhead & District CC 15:30 29:58 20.0 32.2 4:28-
20 Ania Ruszkowski (W) Berks Tri Squad 16:30 32:13 18.6 30.0 4:40-
21 Vince Dewey Maidenhead & District CC 18:15 35:56 16.7 26.9 6:08-

Team (3):

  Club Riders Time
1 Maidenhead & District CC Chris Heape, Peter Weir, Joe Francis 01:10:00
2 Thames Valley Tri Sharkie Jaggard, Alan Wylie, Joel Winter 01:12:50
3 Berks Tri Squad Tom Pimm, Guy Middleton, Ania Ruszkowski (W) 01:22:57
4 Eton Tri Squad Jim Irlam, Chris Irlam (J), Lisa Irlam (W) 01:27:12
W1 Maidenhead & District CC Danuta Tinn, Linda Stocks, Rieko Trees 01:22:05
W2 Thames Valley Tri Anna Troup, Choc Harris, Louise Bardsley 01:24:27