Club 10 Mile Time Trial - 24 April 2008

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 24 Apr
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
HCC234
Enter by: 
On the line
Weather: 
Sunny, 15 °C, W 16 mph, 1020 hPa, Rising
Winner: 
Chris Heape
Winning Time: 
24:03

 

  Name Club Lap 1 Time MPH KPH Vets Std
1 Chris Heape Maidenhead & District CC 12:27 24:03 24.9 40.1 3:04+
2 Simon Benge Thames Velo 12:48 24:35 23.4 37.7 1:07+
3 Neil Cooper awcycles.co.uk 12:35 24:38 24.4 39.2  
4 Sharkie Jaggard Thames Valley Tri 13:02 24:50 24.2 38.9  
5 Julian Fairley Eton Tri Squad 12:52 24:51 24.1 38.9 1:15+
6 Robin Smith gC02e 13:06 25:22 23.7 38.1 1:20+
7 Alan Wylie Thames Valley Tri 13:12 25:24 23.6 38.0  
8 Paul Elcock Reading CC 13:15 25:26 23.6 38.0  
9 Paul Stonell Thames Velo 13:10 25:30 23.5 37.9  
10 Luke Smith Whyte Racing UK 13:16 25:42 23.3 37.6  
11 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 13:36 25:57 23.1 37.2 2:02+
12 Joe Francis Maidenhead & District CC 13:26 26:22 22.8 36.6  
13 Ian Lee-Emery Berks Tri Squad 13:53 26:38 22.5 36.3  
14 Barrie Higgins Maidenhead & District CC 13:42 26:55 22.3 35.9  
15 Paul Cooper Reading CC 13:51 27:20 22.0 35.3 1:18+
16 Bob Lambert High Wycombe CC 14:14 27:38 21.7 34.9 3:07+
17 Andy Stearn Thames Valley Tri 14:11 27:49 21.6 34.7 1:31-
18 Debbie Shaw (W) Farnham Tri 14:23 27:56 21.5 34.6  
19 Martin Solms Reading Road Runners 14:27 28:02 21.4 34.4  
20 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 14:30 28:04 21.4 34.4 0:44-
21 Mark Dewey Maidenhead & District CC 14:32 28:17 21.2 34.1  
22 Jim Irlam Eton Tri Squad 14:43 28:22 21.2 34.0 1:15-
23 Richard Meaden Come & Try It 15:00 29:04 20.6 33.2  
24 Christopher Irlam (J) Eton Tri Squad 15:08 29:06 20.6 33.2  
25 Andrew Richardson (J) Maidenhead & District CC 15:13 29:23 20.4 32.9  
26 Paul Richardson Maidenhead & District CC 15:17 29:41 20.2 32.5 2:47-
27 Choc Harris (W) Thames Valley Tri 15:33 29:58 20.0 32.2  
28 Louisa Downs (W) Thames Valley Tri 15:45 30:29 19.7 31.7  
29 Mark Gould Maidenhead & District CC 15:50 30:43 19.5 31.4  
30 Rieko Trees (W) Maidenhead & District CC 16:22 31:19 19.2 30.8  
31 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 16:24 31:20 19.1 30.8 4:00-
32 Amy Butler (W) Thames Valley Tri 16:29 31:39 19.0 30.5  
33 Lisa Irlam (W) Eton Tri Squad 17:06 32:49 18.3 29.4  
DNF Simon Greenland Maidenhead & District CC   DNF      
2-up Richard Davies
Andy Colsell (J)
High Wycombe CC 13:32 26:03 22.2 35.7  
2-up
5-mile
Robert Tinn (Jv)
Danuta Tinn (W)
Maidenhead & District CC 16:49   17.8 28.7  

By Veterans On Standard:

  Name Club Lap 1 Time MPH KPH Vets Std
1 Bob Lambert High Wycombe CC 14:14 27:38 21.7 34.9 3:07+
2 Chris Heape Maidenhead & District CC 12:27 24:03 24.9 40.1 3:04+
3 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 13:36 25:57 23.1 37.2 2:02+
4 Robin Smith gC02e 13:06 25:22 23.7 38.1 1:20+
5 Paul Cooper Reading CC 13:51 27:20 22.0 35.3 1:18+
6 Julian Fairley Eton Tri Squad 12:52 24:51 24.1 38.9 1:15+
7 Simon Benge Thames Velo 12:48 24:35 23.4 37.7 1:07+
8 Nigel Shurben Maidenhead & District CC 14:30 28:04 21.4 34.4 0:44-
9 Jim Irlam Eton Tri Squad 14:43 28:22 21.2 34.0 1:15-
10 Andy Stearn Thames Valley Tri 14:11 27:49 21.6 34.7 1:31-
11 Paul Richardson Maidenhead & District CC 15:17 29:41 20.2 32.5 2:47-
12 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 16:24 31:20 19.1 30.8 4:00-

Team (3):

  Club Riders Time
1 Maidenhead & District CC Chris Heape, Danuta Tinn (W), Joe Francis 01:16:22
2 Thames Valley Tri Sharkie Jaggard, Alan Wylie, Andy Stearn 01:18:03
3 Eton Tri Squad Julian Fairley, Jim Irlam, Christopher Irlam (J) 01:22:19
W Thames Valley Tri Choc Harris (W), Louisa Downs (W), Amy Butler (W) 01:32:06