Club 10 Mile Time Trial - 31 March 2016

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 31 Mar
Start Time: 
18:15
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
HCC234
Enter by: 
On the line
Description: 

Field size 50

Weather: 
Fair, 11°C, N 6 mph, 1016 hPa, Rising
Winner: 
Nick English
Winning Time: 
21:48

 

Pos. No. Name Club Time Mph Kph Vets Std
1 36 Nick English Aerocoach 21:48 27.52 44.29  
2 33 Haydn James RCC/Velolife 22:42 26.43 42.54  
3 24 Ed Giles Maidenhead & District CC 22:46 26.35 42.41  
4 43 Stuart Auckland Maidenhead & District CC 23:09 25.92 41.71 +02:55
5 35 Mark Shepherd Banjo Cycles 23:40 25.35 40.80 +02:43
6 10 Leszek Wuziak Twickenham CC 23:42 25.32 40.74  
7 38 Joe Francis Maidenhead & District CC 23:47 25.23 40.60 +02:45
8 15 Jon Shillingford Thames Velo 24:00 25.00 40.23  
9 37 Pete Smith Team Jewson 24:26 24.56 39.52 +03:00
10 9 Nic Stagg Hounslow & District Wheelers 24:30 24.49 39.41 +01:53
11 16 Johannes Roux Giant CC - Halo Films 24:39 24.34 39.17 +02:11
12 27 Steve Butcher GS Henley 24:47 24.21 38.96 +02:17
13 32 James Darler Tri 20 25:10 23.84 38.37  
14 19 Mike Henley Maidenhead & District CC 25:24 23.62 38.02 +01:12
15 2 Sharkie Jaggard TVT 25:38 23.41 37.67 +00:54
16 14 Gary Ford Team Bottrill 25:56 23.14 37.23 +00:03
17 44 Colin Grant Riach Maidenhead & District CC 25:56 23.14 37.23 +02:18
18 21 Chris Aitken Maidenhead & District CC 26:04 23.02 37.04  
19 39 James Kitching TVT 26:06 22.99 37.00  
20 41 Julie Chasin Twickenham CC 26:17 22.83 36.74 +01:56
21 11 Gilly Blundell/Paul Holdsworth (2 up) Maidenhead/Hounslow 26:45 22.43 36.10  
22 45 Dylan Hubble Thames Velo 26:54 22.30 35.90 -00:55
23 47 Andrew Payne Maidenhead & District CC 27:06 22.14 35.63 +00:08
24 28 Mike Woods Maidenhead & District CC 27:29 21.83 35.13 -00:09
25 31 Steve Bolt Come & Try It 27:48 21.58 34.73  
26 42 David Dyer Maidenhead & District CC 28:05 21.36 34.38 -00:45
27 29 Ian Carswell Thames Velo 28:18 21.20 34.12 -00:58
28 25 Mark Shimmin Middlesex RC 28:45 20.87 33.59 -01:31
29 30 Paul Allen TVT 29:09 20.58 33.13  
30 4 Bernard Phillips Maidenhead & District CC 29:10 20.57 33.11 -01:38
31 26 Matt Shimmin Middlesex RC 29:16 20.50 32.99  
32 20 Mark Dewey Maidenhead & District CC 29:19 20.47 32.94 -03:15
33 23 Adrian Tansley Maidenhead & District CC 29:26 20.39 32.81 -02:45
34 17 Nick Schiettecatte Middlesex RC 29:32 20.32 32.70 -03:00
35 18 Gabriella Butler RP Racing 29:39 20.24 32.57  
36 40 Paul Leonard TVT 29:47 20.15 32.42 -03:34
37 22 Gary Farrell BCTTT 29:58 20.02 32.22  
38 3 Joanna Wells Hounslow & District Wheelers 30:34 19.63 31.59  
39 8 Shaun Underhill Morden CRC 30:53 19.43 31.27 -03:15
40 5 John Bush Maidenhead & District CC 30:58 19.38 31.18 -03:44
41 46 D McFaul Maidenhead & District CC 31:29 19.06 30.67 -04:20
42 34 Pippa O'Brien 700cc 32:35 18.41 29.63 -03:21
43 13 Liz Jones Maidenhead & District CC 32:44 18.33 29.50  
44 7 Les Gardner Maidenhead & District CC 33:00 18.18 29.26 -04:08
45 1 Heather McCulloch Twickenham CC DNF      
46 6 Jeff Roberts High Wycombe CC DNF