Club 10 Mile Time Trial - 21 May 2015

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 21 May
Start Time: 
19:45
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Description: 

Maidenhead Thicket - Field Size 41

Weather: 
Fair, 16 °C, W 10 mph, 1026 hPa, Rising
Winner: 
Nick English
Winning Time: 
21:06

 

Pos. No. Name Club Time Mph Kph Vets Std
1 26 Nick English Banjo Cycles 21:06 28.44 45.76  
2 34 George Clark High Wycombe CC 21:33 27.84 44.81  
3 25 Jon Shillingford Thames Velo 22:48 26.32 42.35  
4 29 Jonathan Kingsbury High Wycombe CC 22:55 26.18 42.14  
5 9 Simon Bowler Eton Tri 22:57 26.14 42.07 +03:21
6 3 Richard Stannard Come & Try It 23:23 25.66 41.29 +02:41
7 27 Tim Challinor Tri20 23:50 25.17 40.51  
8 30 Tom Allen Come & Try It 23:52 25.14 40.46  
9 1 Sharkie Jaggard TVT 23:54 25.10 40.40 +02:33
10 15 Heather Mackay (W) Maidenhead & District CC 23:54 25.10 40.40  
11 40 Jon Elliott Maidenhead & District CC 24:03 24.95 40.15  
12 24 Jules Fairley Eton Tri 24:09 24.84 39.98 +02:32
13 37 Terry Johnson Eton Tri 24:18 24.69 39.74 +02:46
14 5 Joe Francis Maidenhead & District CC 24:27 24.54 39.49 +02:05
15 32 Jon Crompton Maidenhead & District CC 24:39 24.34 39.17 +01:44
16 2 Matthew Fredrickson Thames Velo 24:49 24.18 38.91 +01:20
17 33 Trevor Bradbury Python RT 24:54 24.10 38.78 +02:26
18 39 Robert Shiels Maidenhead & District CC 24:56 24.06 38.73 +01:49
19 8 Austin Swain Come & Try It 25:01 23.98 38.60 +01:49
20 16 Jorj James Maidenhead & District CC 25:02 23.97 38.57 +01:39
21 14 Chris Aitken TVT 25:04 23.94 38.52  
22 13 Gary Ford Rapha CC 25:24 23.62 38.02  
23 28 Luke Gibbs Thames Velo 25:45 23.30 37.50 +00:14
24 18 Tommy Cracknell Maidenhead & District CC 25:48 23.26 37.43  
25 0 Mike Cutter BTS 25:56 23.14 37.23  
26 23 Alex James Maidenhead & District CC 25:58 23.11 37.19  
27 31 Mike Woods Maidenhead & District CC 26:18 22.81 36.72 +00:56
28 12 Rob Walker SVV 27:14 22.03 35.46 -00:33
29 7 Andrew Payne/John Bush (2 Up) Maidenhead & District CC 27:27 21.86 35.18  
30 20 Steve Arscott BTS 27:29 21.83 35.13 -00:53
31 36 Justin Binks Maidenhead & District CC 27:30 21.82 35.11 -00:31
32 10 Bernard Phillips Maidenhead & District CC 27:34 21.77 35.03 -00:08
33 21 Kathlyn Carty (W) Come & Try It 27:38 21.71 34.94 +01:15
34 6 Nick Schiettecatte MRC 27:48 21.58 34.73 -01:21
35 4 Stassi Bowler (W) Come & Try It 28:04 21.38 34.40  
36 35 Steven Green Thames Velo 28:39 20.94 33.70 -02:40
37 17 Pete Cracknell Maidenhead & District CC 29:53 20.08 32.31 -02:15
38 38 Sam Allbrooke (W) Thames Velo 30:00 20.00 32.19  
39 22 Les Gardner Maidenhead & District CC 30:50 19.46 31.32 -02:08
40 19 Michael Hil Come & Try It 31:25 19.10 30.74 -03:41
41 41 Liz Jones (W) TV 31:55 18.80 30.25  
42 11 Ray Bennett/Wendy Bennett (Tandem) RCC & Tandem Club DNF