Club 10 Mile Time Trial - 20 June 2013

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 20 Jun
Start Time: 
19:45
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/2
Enter by: 
On the Line
Description: 

Senior/Ladies/Junior/Juvenile/Vet Std '10' Championship

Weather: 
Fair, 18 °C, SE 8 mph, 1010 hPa, Steady
Winner: 
Simon Bowler
Winning Time: 
22:12

 

Pos. No. Name Club Time Mph Kph Vets Std
1 35 Simon Bowler Eton Tri 22:12 27.03 43.50 +04:19
2 17 Andrew Payne Maidenhead & District CC 22:39 26.49 42.63 +04:12
3 39 Leszek Wuziak Twickenham CC 22:50 26.28 42.29  
4 28 Stuart Auckland Maidenhead & District CC 23:00 26.09 41.98  
5 34 George Eyles Maidenhead & District CC 23:14 25.82 41.56  
6 12 Paul Egan Hillingdon CC 23:20 25.71 41.38 +03:15
7 15 Colin Grant-Riach Maidenhead & District CC 23:30 25.53 41.09 +03:05
8 24 Simon Greenland Maidenhead & District CC 23:51 25.16 40.49 +03:37
9 1 Julian Fairley B2P 23:59 25.02 40.26 +02:32
10 18 David Weir TVT 24:00 25.00 40.23  
11 9 Andy Fowkes Thames Velo 24:12 24.79 39.90 +01:47
12 32 David Hough Maidenhead & District CC 24:13 24.78 39.87 +02:34
13 2 Robert Tinn (J) Maidenhead & District CC 24:17 24.71 39.76  
14 20 Sharkie Jaggard TVT 24:19 24.67 39.71 +01:54
15= 4 Graham Pettitt Hillingdon Tri 24:29 24.51 39.44 +02:59
15= 6 Adrian Tansley BCTTT 24:29 24.51 39.44 +01:53
17= 10 Jorj James Maidenhead & District CC 24:36 24.39 39.25 +01:55
17= 11 Chris Aitken TVT 24:36 24.39 39.25  
19 27 Jon Crompton Maidenhead & District CC 24:43 24.28 39.07 +01:30
20 25 Craig Sherratt Maidenhead & District CC 24:55 24.08 38.75 +01:09
21 5 Heather Mackay (W) Maidenhead & District CC 24:58 24.03 38.68  
22= 7 Greg Holloway Tri20 25:02 23.97 38.57 +00:57
22= 33 Edward Dodwell Reading Roadrunners 25:02 23.97 38.57 +02:02
24 14 Mark Garnett Maidenhead & District CC 25:08 23.87 38.42 +01:31
25 13 Daniel Crossley Maidenhead & District CC 25:21 23.67 38.09  
26 16 Mike Woods Maidenhead & District CC 25:22 23.65 38.07 +01:37
27 8 Paul Cooper Reading CC 25:30 23.53 37.87 +01:53
28 21 Anna Korbacz (W) Lodon Dynamo 25:36 23.44 37.72  
29 40 David Dyer Maidenhead & District CC 25:45 23.30 37.50 +1:14
30 30 Tom Cracknell Maidenhead & District CC 25:53 23.18 37.31  
31 23 Jamil Gaida (J) Rapha Condor CC 26:26 22.70 36.53  
32 37 Andy Sharp TVT 26:52 22.33 35.94  
33 36 Andy Bowler B2P 27:08 22.11 35.59 -00:42
34 29 Simon Carter BCTTT 27:41 21.67 34.88  
35 41 Anastasia Welsh (J) Maidenhead & District CC 27:47 21.60 34.75  
36 31 Martin Lambert Thames Velo 27:58 21.45 34.53 -01:36
37 26 John Gibson Maidenhead & District CC 28:03 21.39 34.42 -01:54
38 38 Michael Avis Maidenhead & District CC 28:05 21.36 34.38 -01:18
39 22 David Batchelor Maidenhead & District CC 28:18 21.20 34.12 -01:31
40 0 Lucas Edwards (Jv) Maidenhead & District CC 28:50 20.81 33.49  
41 3 Philip Richardson Come & Try It 29:27 20.37 32.79  
42 19 Derek Holloway Come & Try It 31:30 19.05 30.65 -03:57