Club 10 Mile Time Trial - 02 May 2013

Printer-friendly versionPrinter-friendly version
Event Date: 
Thu 02 May
Start Time: 
19:00
Event type: 
Club
Distance: 
10 Mile Time Trial
Course: 
H10/10
Enter by: 
On the Line
Weather: 
Fair, 16 °C, NNE 6 mph, 1021 hPa, Falling
Winner: 
James Fettiplace
Winning Time: 
22:47

 

Pos. No. Name Club Time Mph Kph Vets Std
1 19 James Fettiplace Maidenhead & District CC 22:47 26.34 42.38  
2 33 John Sullivan Westerley CC 23:29 25.55 41.12 +03:06
3 27 Stuart Auckland Maidenhead & District CC 23:51 25.16 40.49  
4 37 Paul Gray Reading CC 23:58 25.03 40.29  
5 1 Sam Hilton Maidenhead & District CC 23:59 25.02 40.26  
6 14 Leszek Wuziak Twickenham CC 24:01 24.98 40.21  
7 36 John Rollason TVT 24:05 24.91 40.09  
8 43 Mike Walsh Come & Try It 24:12 24.79 39.90  
9 24 Colin Grant-Riach Maidenhead & District CC 24:22 24.62 39.63 +02:13
10 26 Steve Fell Evo Tri 24:25 24.57 39.55  
11 18 Danuta Tinn (W) Maidenhead & District CC 24:30 24.49 39.41 +04:12
12 16 Matt Wakefield Wyndymilla RT/SRAM 24:34 24.42 39.31  
13 39 Andy Waters Maidenhead & District CC 24:42 24.29 39.09  
14 8 Alex Scott TVT 24:46 24.23 38.99  
15 40 Richard Harrison BZP Tri Club 24:53 24.11 38.81 +01:38
16 22 David Weir TVT 24:54 24.10 38.78  
17 20 David Hough Maidenhead & District CC 25:01 23.98 38.60 +01:46
18 32 Chris Whitehouse Exeter Wheelers 25:40 23.38 37.62  
19 13 Heather Mackay (W) Maidenhead & District CC 25:41 23.36 37.60  
20= 9 Ian Brodie Maidenhead & District CC 26:01 23.06 37.11 +00:03
20= 28 Phil Mosley Thames Velo 26:01 23.06 37.11  
22 23 Jamie Rossiter TVT 26:05 23.00 37.02 +00:30
23 25 Anna Korbacz (W) London Dynamo 26:26 22.70 36.53  
24 21 Mike Woods Maidenhead & District CC 26:41 22.49 36.19 +00:18
25 11 Sharkie Jaggard TVT 26:42 22.47 36.17 -00:24
26 29 Rob Mosley Thames Velo 26:56 22.28 35.85  
27 17 Nick Silva Thames Velo 27:18 21.98 35.37 -01:00
28 41 Andy Bower BZP Tri Club 27:53 21.52 34.63 -01:27
29 35 Richard Leonard Eton Tri 28:01 21.42 34.47 -01:35
30 38 Louise Croxson (W) BTS 28:06 21.35 34.36  
31 10 Ian Carswell Thames Velo 28:17 21.21 34.14 -01:18
32 15 Mark Brewer Maidenhead & District CC 28:23 21.14 34.02 -01:32
33 42 Andy Sharpe TVT 28:39 20.94 33.70  
34 2 Russell Smith Thames Velo 29:00 20.69 33.30 -02:17
35 5 Rachel Phillips (W) Evo Tri 29:06 20.62 33.18 -01:04
36 6 Jorj James Maidenhead & District CC 29:06 20.62 33.18 -02:35
37 3 John Bush Maidenhead & District CC 29:25 20.40 32.83 -02:30
38 7 Lee Kettle Maidenhead & District CC 29:53 20.08 32.31 -03:10
39 12 Gurpal Panesar Maidenhead & District CC 30:32 19.65 31.62 -03:41
40 4 Julie Wearing (W) North Hants RC 31:08 19.27 31.02 -02:35
41 34 Chris Freeman (Jv) Palmer Park Velo DNF      
2 Up 30 Michael Evans/Gary Evans Twickenham CC 26:08 22.96 36.95