Club Championships 2015

Printer-friendly versionPrinter-friendly version

Championships open to : All | Veterans | Senior Men | Senior Ladies | Juniors | Juveniles | Novices

 

Championships open to All

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event
24 Hour Time Trial Championship
Any Event

Joe Francis

423.78miles

Michael Henley

413.93

 
Any Event K. Deadman Cup
12 Hour Time Trial Championship
Any Event      

Sun 24 May

Bannister 100 Cup
100 Mile Time Trial Championship

Hounslow & Dist Wheelers
H100/88

Andrew Payne
4:24:13

Stuart Auckland
4:31:02

 
Sun 12 July Frank Skelly Cup
50 Mile Time Trial Championship
WLCA
H50/1a

Stuart Auckland

1:57:47

Andrew Payne

1:59:31

Joe Francis

2:05:01

Sun 26 Jul A. Deadman Trophy
30 Mile Time Trial Championship
WLCA 30
H30/1

Stuart Auckland

1:07:43

Andrew Payne

1:10:14

Jon Elliott

1:14:15

Sun 08 Mar
Sat 21 Mar
Sun 13 Sep
Derek Addaway Memorial Cup
Sporting Courses Competition
Hilly 30 (H29/18) +
Fifield 15 (H15/10) +
Hilly 30 (H29/18)
Andrew Payne
24.15 mph
Joe Francis
22.74 mph
Andy Waters
21.98 mph
Sun 05 Jul Handicap '25' Champs
Times are with handicap applied
Club 25
HCC001
Event Cancelled - Traffic lights on course
Thu 23 Jul

Timberlake Tankard
Handicap '10' Mile Championship

Times are with handicap applied

Club 10
H10/2
Les Gardner
22:07
Sarah Davies
22:15
Robert Shiels
22:23
Thu 03 Sep Tony Deadman Shield
Medium Gear 10 Mile Time Trial Championship
Club 10
HCC234

Jorj James

 

 

Sun 04 Oct Bill Hens Cup
Hill Climb Championship
HHC024/025/011

Andrew Payne
09:47

Brett Ansley
10:24
Matt Rayner
11:08
All Club
10 Events

Bill Rundle Cup
10 Mile Time Trial Handicap League

Awards down to 4th place

Joe Francis
76 points

John Bush
74 points

Bernard Phillips
72 points

Jon Elliott
55 points

 

Club Track Cup
Track Sprint Championship  BestTrack Performance Cup

Members' Cup
Track Omnium Championship      

No Entries      
 Any Event The John Parfitt Sportive Trophy  

Heather

Martin-Dye

3216 miles

Mike Henley

3045 mies

John Irwin

1673 miles

Any Event I.G. Dryland Cup
Best Road Performance

For breaking the Club

24 hour TT record

Joe Francis    
Any Event

Peter Bell Trophy
Road Race Championship

3 best results decided on points

No Entries

     
  David Addaway Cup
Best  Club Member
  Malcolm Brewer    

Championships open to Veterans

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Thu 18 Jun Veteran on Standard 10 Mile Time Trial Championship Club 10
H10/2
Andrew Payne
+4:04
Stuart Auckland
+3:51
Joe Francis
+3:10

Championships open to Senior Men and Veterans

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event A.G. Green Cup
Senior and Vet Best All Rounder over 25, 50 and 100 miles
Any Event

Andrew Payne

24.79 mph

Stuart Auckland

24.61 mph

Joe Francis

23.94 mph

Sun 06 Sep

K.J. Perry Cup
Senior and Vet 25 Mile Time Trial Championship

Club 25
HCC001

Sam Hilton

0:5842

Andrew Payne

1:0:34

Joe Francis

1:04:23

 
Thu 18 Jun Lee Myall Trophy
Senior and Vet 10 Mile Time Trial Championship
Club 10
H10/2

Stuart Auckland
22:08

Andrew Payne
23:00
Jon Elliott
23:14

 

Championships open to Senior Ladies

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event

Ladies Best All Rounder Trophy
Fastest 2 '10's' and fastest 2 '25's'

Any Event

Danuta Tinn

26.89 mph

Heather

Martin-Dye

25.46 mph

 
Sun 06 Sep Ladies 25 mile Championship Club 25
HCC001
No Entries    
Thu 18 Jun Ladies 10 mile Championship Club 10
H10/2
No Entries    

Championships open to Juniors

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event Junior Best All Rounder

Fastest 2 '10's' and fastest 2 '25's'

 Any

No Entries

   
Sun 06 Sep Junior '25' Bowl
Junior 25 Mile Time Trial Championship
Club 25
HCC001
No Entries    
Thu 18 Jun Junior 10 Cup            
Junior 10 Mile Time Trial Championship
Club 10
H10/2
Ed Hurle
26:25
   
Any Event Fastest Junior 10 Mile Time Trial Any Event

Ed Hurle

26.25

   

Championships open to Juveniles

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Sun 06 Sep The Clock Tower Cup
Juvenile 25 Mile Time Trial Championship
Club 25
HCC001
No Entries    
Thu 18 Jun David Parker Cup
Juvenile 10 Mile Time Trial Championship
Club 10
H10/2
No Entries    
Any Event Den Hawkins Tankard
Fastest Juvenile 10 Mile Time Trial
Any Event

No Entries

   

 

Championships open to Novices

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event Best Novice Plaque
Average speed for best 10 & 25 mile time trial
Any Event

Jon Elliott

25.98 mph

Mike Henley

22.97 mph