Club Championships 2013

Printer-friendly versionPrinter-friendly version

Championships open to : All | Veterans | Senior Men | Senior Ladies | Juniors | Juveniles | Novices

 

Championships open to All

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event K. Deadman Cup
12 Hour Time Trial Championship
 

Gurpal Panesar
197.025 miles

   

Sun 26 May

Bannister 100 Cup
100 Mile Time Trial Championship

Hounslow & Dist Wheelers
H100/88

Gurpal Panesar
5:31:10

 

 
Sun 14 Jul Frank Skelly Cup
50 Mile Time Trial Championship
WLCA
H50/1a

Jorj James 2:14:40

   
Sun 12 May A. Deadman Trophy
30 Mile Time Trial Championship
WLCA 30
H30/4

Event Cancelled

Sun 11 Mar
Sat 24 Mar
Derek Addaway Memorial Cup
Sporting Courses Competition
Hilly 30 (H29/18) +
Fifield 15 (H15/10) +
Hilly 30 (H29/18)
Andrew Payne
23.62 MPH
James Fettiplace
23.15 MPH
 
Sun 07 Jul Handicap '25' Champs
Times are with handicap applied
Club 25
HCC001
Event Not Held
Thu 18 Jul

Timberlake Tankard
Handicap '10' Mile Championship

Times are with handicap applied

Club 10
H10/2
Tommy Cracknell
21:54
Jon Crompton
21:59
Daniel Crossley
22:01
Thu 29 Aug Tony Deadman Shield
Medium Gear 10 Mile Time Trial Championship
Club 10
HCC234

Andrew Payne
25:18

Stuart Auckland
26:48
Jorj James
28:37
Sun 06 Oct Bill Hens Cup
Hill Climb Championship
HHC024/025/011 Michael Sullivan
09:27
Lucas Edwards
10:08
Ed Giles
10:39
All Club
10 Events

Bill Rundle Cup
10 Mile Time Trial Handicap League

Awards down to 4th place

  Jorj James
140 points
John Bush
113 points
Tommy Cracknell
75 points
Colin Grant-Riach
74 points
 

Club Track Cup
Track Sprint Championship

Members' Cup
Track Omnium Championship

  Event Not Held
 Any Event The John Parfitt Sportive Trophy Any Event

Heather Mackay

 3728 miles

David Dyer

1526 miles

Sarah Davies

1294 miles

Any Event I.G. Dryland Cup
Best Road Performance
Any Event Time trial or Road Race Danuta Tinn --------------- --------------------
Any Event

Peter Bell Trophy
Road Race Championship

3 best results decided on points

Any Open RR Event

(not h'caps)

No Entries -------------- ------------------------
  David Addaway Cup
Best  Club Member
  Malcolm Brewer --------------- --------------------------------

Championships open to Veterans

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Thu 20 Jun Veteran on Standard 10 Mile Time Trial Championship Club 10
H10/2
Andrew Payne
+4:12
Simon Greenland
+3:37
Colin Grant-Riach
+3:05

Championships open to Senior Men and Veterans

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event A.G. Green Cup
Senior and Vet Best All Rounder over 25, 50 and 100 miles
Any Event

Tim Seddon

24.907mh

   
Sun 15 Sep

K.J. Perry Cup
Senior and Vet 25 Mile Time Trial Championship

Club 25
HCC001

No Entries

Thu 20 Jun Lee Myall Trophy
Senior and Vet 10 Mile Time Trial Championship
Club 10
H10/2

Andrew Payne
22:39

Stuart Auckland
23:00
George Eyles
23:14

 

Championships open to Senior Ladies

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event

Ladies Best All Rounder Trophy
Fastest 2 '10's' and fastest 2 '25's'

Any Event

Danuta Tinn

27:026 mph

------ ------
Sun 15 Sep Ladies 25 mile Championship Club 25
HCC001
No Entries
Thu 20 Jun Ladies 10 mile Championship Club 10
H10/2
Heather Mackay
24:58
-------- ------

Championships open to Juniors

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event Junior Best All Rounder

Fastest 2 '10's' and fastest 2 '25's'

 Any

No Entries

---------------------------- -------
Sun 15 Sep Junior '25' Bowl
Junior 25 Mile Time Trial Championship
Club 25
HCC001
Ed Giles
1:14:28
---------------------- --------
Thu 20 Jun Junior 10 Cup            
Junior 10 Mile Time Trial Championship
Club 10
H10/2
Robert Tinn
24:17
Anastasia Welsh
27:47
--------
Any Event Fastest Junior 10 Mile Time Trial Any Event

Robert Tinn

22:47

------------------------- -------

Championships open to Juveniles

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Sun 15 Sep The Clock Tower Cup
Juvenile 25 Mile Time Trial Championship
Club 25
HCC001
No Entries
Thu 20 Jun David Parker Cup
Juvenile 10 Mile Time Trial Championship
Club 10
H10/2
Lucas Edwards
28:50
   
Any Event Den Hawkins Tankard
Fastest Juvenile 10 Mile Time Trial
Any Event

Lucas Edwards

28.28

   

Championships open to Novices

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event Best Novice Plaque
Average speed for best 10 & 25 mile time trial
Any Event

Colin Grant-Riach

24.941mph

Dan Crossley

23.044mph

----