Club Championships 2009

Printer-friendly versionPrinter-friendly version

Championships open to : All | Veterans | Senior Men | Senior Ladies | Juniors | Juveniles | Novices

 

Championships open to All

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event K. Deadman Cup
12 Hour Time Trial Championship
  No Entries    
31 May Bannister 100 Cup
100 Mile Time Trial Championship
Hounslow 100
H100/88
Simon Greenland
4:21:13
Joe Francis
4:33:08
Gurpal Panesar
5:34:21
19 Jul Frank Skelly Cup
50 Mile Time Trial Championship
WLCA 50
H50/1a
Simon Greenland
2:00:15
Joe Francis
2:09:20
Ed James
2:24:16
06 Jun A. Deadman Trophy
30 Mile Time Trial Championship
WLCA 30
H30/8
Chris Heape
1:10:35
Simon Greenland
1:11:50
 
15 Mar +
11 Apr
Derek Addaway Memorial Cup
Sporting Courses Competition
  Chris Heape
23.73 mph
Andrew Payne
23.55 mph
Nigel Shurben
21.25 mph
  Timberlake Tankard Club Event
H10/2
Linda Regel
20:25 on handicap
   
03 Sep Tony Deadman Shield
Medium Gear 10 Mile Time Trial Championship
Club Event
HCC234
Simon Greenland
27:49
Nigel Shurben
29:40
Paul Todd
30:32
11 Oct Bill Hens Cup
Hill Climb Championship
Club Event
HHC024+025+011
Ian Blatchford
9:34
Shea Hindman
10:05
Robert Tinn/Anthony Cooper
10:09
  Bill Rundle Cup
10 Mile Time Trial Handicap League
  Paul Richardson
144 points
Vince Dewey
130 points
Gurpal Panesar
97 points
16 Jul Club Track Cup
Track Sprint Championship
Palmer Park Shea Hindman Andrew Richardson Joe Francis
16 Jul Members' Cup
Track Omnium Championship
Palmer Park Shea Hindman Andrew Richardson Nigel Shurben
  I.G. Dryland Cup
Best Road Performance
  Peter Weir 19:50 New club '10' record
50:35 New club '25' record
  Eric Stow Cup
Best Road Race Performance
  No Entries
  David Addaway Cup
Best Non-racing Club Member
  Peter Bell

Championships open to Veterans

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event Veteran Best All Rounder Trophy   Simon Greenland
24.52 mph
   
  Veteran on Standard 10 Mile Time Trial Championship Club Event
H10/2
Simon Greenland
23:34 (+5:28)
   

Championships open to Senior Men

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event A.C. Green Cup
Senior Best All Rounder
       
02 Aug K.J. Perry Cup
Senior 25 Mile Time Trial Championship
WLCA 25
H25/2
Simon Greenland
57:45
Andrew Payne
1:00:55
Paul Richardson
1:04:09
30 Jul Lee Myall Trophy
Senior 10 Mile Time Trial Championship
Club Event
H10/2
Robin Smith
23:09
Simon Greenland
23:24
Julian Fairley
23:25

Championships open to Senior Ladies

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event Ladies Best All Rounder Trophy   Linda Regel
19.12 mph
   
12 Jul Ladies 25 mile Championship Club Event
HCC001
Linda Regel
1:24:04
   
30 Jul Ladies 10 mile Championship Club Event
H10/2
Linda Regel
30:27
Sue Bennett-Snewin
34:31
 

Championships open to Juniors

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event Junior Best All Rounder   No Entries    
12 Jul Old One Mile Cup
Junior 25 Mile Time Trial Championship
WLCA 25
H25/2
Andrew Richardson
1:12:35
   
30 Jul Junior 10 Cup            
Junior 10 Mile Time Trial Championship
Club Event
H10/2
Andrew Richardson
27:11
   
Any Event Fastest Junior 10 Mile Time Trial        

Championships open to Juveniles

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
12 Jul Smokers Cup
Juvenile 25 Mile Time Trial Championship
  No Entries    
30 Jul David Parker Cup
Juvenile 10 Mile Time Trial Championship
Club Event
H10/2
Robert Tinn
28:03
   
Any Event

Den Hawkin's Tankard
Fastest Juvenile 10 Mile Time Trial

  Robert Tinn
25:37 (GHS Final, 12 Sep)
   

Championships open to Novices

Date Championship Event 1st 2nd 3rd
Any Event Best Novice Plaque   Neil Campbell
23.64 mph
Mike Woods
22.34 mph
Lnda Regel
18.91 mph